Anasayfa Haberler ABD Hava Kuvvetlerinden 7,4 milyar dolarlık MQ-9 Reaper SİHA tedariki

ABD Hava Kuvvetlerinden 7,4 milyar dolarlık MQ-9 Reaper SİHA tedariki

0

ABD Hava Kuvvetleri ile General Atomics arasında, yılda 36 adede kadar MQ-9 Reaper silahlı insansız hava aracı teslimatını içeren bir sözleşme imzalandı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Kuvvetleri Yaşam Döngüsü Yönetim Merkezi (AFLCMC) MQ-9 Program Ofisi, MQ-9 Reaper silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) üretimini hızlandırmak ve artan talepleri karşılayabilmek amacıyla, General Atomics ile değeri 7,4 milyar dolarlık Çevik Üretim Reaper Kurumsal Çözümü (Agile Reaper Enterprise Solution/ARES) adı altında bir sözleşme imzaladı.  

MQ-9 Program Ofisi tarafından geliştirilen ARES, geleneksel sözleşme tiplerini kolaylaştıran, esnek ve beş yıllık belirsiz teslimat/belirsiz miktar (IDIQ) sözleşmesidir. Söz konusu sözleşme ile maliyet ve üretim zamanları dengelenerek, yılda 36 adet MQ-9 Reaper SİHA tedarikine imkân sağlanacak. Sözleşme, MQ-9 Reaper’ın operasyonel birimlere teslimatı için gereken süreyi yüzde 35 oranında azaltacak.

MQ-9B Skyguardian
MQ-9B Skyguardian

ARES Sözleşmesi Yılda 4 ila 36 Adet Arasında İHA Tedariki Sağlayacak

ARES, önceden müzakere edilmiş 3,3 milyar dolarlık talep-fiyat eğrisine sahiptir. Bu eğri, ABD Hava Kuvvetleri ve satış ortaklarının, tek bir yılda 4 ila 36 adet arasında araç siparişi vermesine izin veriyor. Satış ortaklarına, MQ-9A’nın NATO’ya ihraç edilebilir varyantı olan, Dash 21’i satın alabilmelerini de sağlıyor. Sözleşme, önceden fiyatlandırılmış mobil kontrol istasyonları, yer veri terminali, yedek parçalar ve destek teçhizatını içeriyor. MQ-9 Program Ofisi, oluşacak diğer girişim hamleleri için de bu yenilikçi sözleşme yaklaşımından yararlanacak.

ARES’in geliştirilmesinde etkili olan Orta İrtifa İnsansız Hava Aracı Program Ofisi Üretim Müdürü Alicia Morales, “ARES’ten önceki standart ihale verme süresi 380 gündü. Şimdi, ödeme yapılıp bütçe sağlandıktan sonra, sadece birkaç gün içerisinde imzalar atılır ve aracın üretimi 26 ayda tamamlanabilir.” açıklamasında bulundu. “ARES önemli bir sözleşmedir. Çünkü, uluslararası ortaklarımızdan gelen, tahmin edilmesi zor olan siparişler ile başa çıkmamızı ve ABD’nin bütçe dinamiklerine daha fazla yanıt vermemizi mümkün kılıyor.” sözlerini ekledi.

MQ-9 Program Ofisi Malzeme Planlama Şefi Nick Jordan ise konuya ilişkin, “ARES, stratejik kazançlar için iş gücünü nasıl yükseltebileceğimiz konusunda harika bir ders veriyor. Ekibimizin sıkı çalışmaları neticesinde, değişen üretim gereksinimlerine hızlı bir şekilde yanıt vereceğiz. Savaş araçları için kanıtlanmış çözümlerin kullanılmasını hızlandırmak için her bağlantıyı kullanmaya devam ediyoruz.” dedi.

Fransa Hava Kuvvetleri’ne ait MQ-9 Reaper SİHA

İlgili Olarak

ABD Hükümeti insansız hava sistemi ihracat politikasını revize etti

ERÜ Makine Mühendisliği mezunu. Savunma sanayii teknolojileri takipçisi, araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Birleşik Krallık’ta helikopter ve İHA birlikte işletilecek

Leonardo, Birleşik Krallık’ta kullanılması planlanan helikopter – taktik İHA t…