Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Hindistan Donanması, son dört P-8I uçağını teslim alıyor

Hindistan Donanması, son dört P-8I uçağını teslim alıyor

0

Hindistan Deniz Kuvvetleri, ek olarak 4 adet daha satın alma talebinde bulunduğu P-8I uçaklarını Mayıs ayı itibariyle teslim almaya başlıyor.

Donanma, 2009 yılında 2.2 milyar dolarlık bir anlaşmayla 8 adet P-8I deniz karakol uçağı satın almıştı. Bu uçaklar şu anda Tamil Nadu’daki Arakkonam merkezli 312A Donanma Hava Filosunun bir parçası. Hindistan Donanması, 2016 yılında ise isteğe bağlı maddeyi kullanarak 1 milyar doların üzerinde bir anlaşmayla 4 adet daha P-8I alma talebinde bulundu.

Kasım 2019’da, Savunma Bakanı Rajnath Singh başkanlığındaki Savunma Edinme Konseyi, altı ek P-8I uçağının tedarikini onayladı. Anlaşma kapsamında bu uçaklar, teslim edildikleri zaman şifreli sistemlerle donatılmış olacaklar.

Donanma yetkilisi, “Bu uçaklar önceki sekiz uçakla aynı konfigürasyonda olacak. Önceki uçak sistemlerine de şifreli iletişim sistemleri kurma planları var ”dedi.

Donanma, bu Mayıs ayından itibaren Boeing’den son dört P-8I uzun menzilli deniz keşif uçağını teslim almaya başlayacak. Donanma kaynaklarına göre sürecin 2022 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Hindistan Deniz Kuvvetleri’ne ait kalkış yapmak üzere olan bir Boeing P-8I

Uzun menzilli denizaltı savunma harbi (ASW), su üstü harp (ASuW) ve istihbarat, gözetim ve keşif (ISR) görevleri için tasarlanmış olan P-8,  birçok amaca hizmet verebiliyor. Orijinal adı “Boeing P-8 Poseidon” olan uçağın Hint varyantı P-8I olarak anılıyor.

Uçak, Hint Donanması’nın  kritik deniz operasyonlarının yürütülmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Hindistan, toplam 12 adet sipariş edilen uçaktan 8’ini teslim aldı ve Hindistan Donanması’nın P-8 filosunu dünyanın en büyük ikinci filosu haline getirdi. Uçaklar, stratejik olarak önemli olan Hint Okyanusu bölgesinde donanmaya önemli bir avantaj sağlıyor.

P-8I sadece kıyı devriyesinden sorumlu değil, aynı zamanda arama-kurtarma, korsanlıkla mücadele ve ordunun diğer kuvvetlerinin operasyonlarını destekleme gibi bazı kritik görevlerde de kullanılabiliyor.

Hindistan Deniz Kuvvetleri, Binbaşı Vishal Roy, Tuğamiral DM Sudan, ABD Hint Deniz Ateşesi Albay Alok Bhatnagar

Operasyonel Hazırlık

Hindistan ve Boeing arasındaki anlaşmanın bir parçası olarak INS Rajali’de¹ 60.000 m2’lik Eğitim Destek ve Veri İşleme (TSDH) Merkezi, bu ana merkeze ek olarak ikincil merkezi ise INS Kochi’de² kurulacak.

Bu merkezler, Hint Donanması için özelleştirilmiş eğitim çözümü, sınıf eğitimini simülasyonla birleştiren entegre bir öğrenme yaklaşımı sunacak. Boeing ayrıca merkezdeki eğitim faaliyetlerini desteklemek için ilgili tüm eğitim yazılımlarını da sağlayacak.

Bu eğitim sistemleri, Hint Deniz Kuvvetleri personelinin daha kısa sürede eğitimlerini tamamlama fırsatı sunarken uçakta eğitim süresini azaltarak asıl görev uçuşları için uçakların kullanılabilirliğini artırmış olacak.

P-8I Genel Özellikleri

Motor / İtiş Gücü Çift CFM56-7 tipi motor / 27,300 lbf (121 kN)
Uzunluk 39.47 metre
Kanat Genişliği 37.64 metre
Yükseklik 12.83 metre
Maksimum Kalkış Ağırlığı 85,139 kilogram
Hız 490 not (789 km/s)
Menzil 1200+ deniz mili
Azami İrtifa 12,496 metre
Mürettebat 9

1 INS Rajali: Arakkonam Donanma Hava İstasyonu olarak da bilinen INS Rajali, Hindistan’ın güneyindeki Tamil Nadu’daki Arakkonam, Ranipet bölgesi yakınında bulunan bir Hint deniz hava istasyonudur. Doğu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı altında faaliyet göstermektedir ve Asya’nın en uzun askeri pistine sahiptir.
2 INS Kochi: INS Kochi, Kalküta sınıfı gizli güdümlü füze muhriplerinin, Hint Donanması için yapılmış ikinci gemisidir.

Mükemmeliyetçi bir mağara adamı.

“Biz daima hakikat arayan, onu bulunca ve bulduğuna kani olunca açıkça söylemekten kaçınmayan insanlar olmalıyız.” M. Kemal Atatürk

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Çin, ABD Donanmasının uçak gemilerini ”kağıttan kaplan” olarak nitelendiriyor

Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin ticaret, COVID-19 salgını, Tayvan ve Hong Kong gibi bir …