Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri İngiliz Kara Kuvvetleri iki farklı insansız kara aracını test edecek

İngiliz Kara Kuvvetleri iki farklı insansız kara aracını test edecek

0

İngiliz Savunma Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Laboratuvarı Dstl; iki cins otonom insansız kara aracını İngiliz Kara Kuvvetleri’nin isterlerince sınamak üzere HORIBA MIRA ile 2.3 milyon pound, QinetiQ firması ile de 2.7 milyon pound tutarında sözleşme imzaladı.

Bahse konu sözleşmeler, Müşterek Taktik Otonom İkmal Risk Azaltma projesi(1) kapsamında imzalandı. Yürütülen çalışmaların bir parçası olarak Dstl; insansız kara araçlarını İngiliz Savunma Bakanlığı adına saha şartlarında İngiliz Kara Kuvvetleri ile iş birliği çerçevesinde deneyecek ve sınayacak, muharip askerin ikmâl için aldığı riski azaltmak için yollar arayacak. Bahse konu çalışma ayrıca İngiliz Kara Kuvvetleri’nin gelecekte insansız hava araçlarını daha geniş kapsamda saha kullanımına sokması için oldukça önemli.

Müşterek Taktik Otonom İkmal Risk Azaltma projesi, yine Dstl’in bir alt kuruluşu olan DASA’nın yürüttüğü Otonom Son Mil İkmal(2) programını müteakip yürütülüyor, otonom ikmal sistemlerinin denenmesini ve sınanmasını kapsıyor.

HORIBA MIRA, Araçları 2020 Yazında Teslim Edecek

HORIBA MIRA, Dstl ile imzaladığı sözleşme kapsamında, 6 ay içinde 3 adet VIKING otonom insansız kara aracı teslim edecek. Teslimatın 2020 yazında gerçekleşmesi bekleniyor.

Otonom Son Mil İkmal programı kapsamında Birleşik Krallık’ta ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kabiliyet gösterimleri icra edilmiş HORIBA MIRA imali VIKING, bir 6×6 insansız kara aracı. Yapay zekâ temelli otonom bir sistem ve GPS’in çalışmadığı sahalarda da seyrüsefer kabiliyetine sahip, 750 kg faydalı yük kapasitesi var. VIKING’in Dstl’i sözleşme imzalamaya ikna eden özellikleri; yüksek manevra kabiliyeti, paralel hibrit güç grubu ve gelişmiş otonomisi. VIKING, ikmal kabiliyetinin yanında, muharip ve EYP tespiti kabiliyetlerine de sahip bir çok rollü platform.

HORIBA MIRA firması tarafından geliştirilen VIKING 6×6 otonom insansız kara aracı. Fotoğraf: HORIBA MIRA

MORIBA MIRA Savunma ve İnsansız Çözümler Başmühendisi Andy Maloney:

“Türünün ilk örneği olan inovatif platformumuz VIKING, hayati ikmalin muharip unsurlara –özellikle çatışma esnasında– ulaştırılması konusunda yeni bir çığır açabilir ki, bu da personelin gireceği riski büyük ölçüde azaltacaktır. Dstl’in platformumuzun potansiyelini ciddiye almasından ve bizimle sözleşme imzalamasından oldukça memnunuz.

Diğer katılımcı: QinetiQ TITAN

QinetiQ firması da, imzaladığı sözleşme kapsamında, 2020 güzünde 2 adet TITAN insansız kara aracını Dstl’e teslim edecek.

TITAN, hibrit güç grubu ve otonom işlerlik kalemlerinde VIKING’e benzese de, görev yükünün yüklenme usulü ve paletli olması itibariyle VIKING’den önemli farklılıklar gösteriyor. QinetiQ firması; TITAN’ın özellikle modüler yapısı itibariyle farklı görev yüklerinin kolayca entegre edilebilmesi avantajını öne sürüyor.

QinetiQ ve MILREM tarafından geliştirilen paletli otonom insansız kara aracı TITAN. Fotoğraf: QinetiQ

Bahse konu araçlar, Müşterek Taktik Otonom İkmal Risk Azaltma projesi programı kapsamında, Aldershot konuşlu CSS TDU(3) birliğinde birtakım testlere tabi tutulacak.

Editör Notu

(1) Müşterek Taktik Otonom İkmal Risk Azaltma projesi: İngiliz Savunma Bakanlığı’nın tabiri Joint Tactical Autonomous Resupply and Replenishment. Bahse konu iki insansız kara aracına yönelik beklentilerin özeti niteliğindedir.

(2) Otonom Son Mil İkmal: İngiliz Savunma Bakanlığı’nın tabiri Innovative Autonomous ‘Last Mile’ Challenge, firmaların araçlarının kabiliyet gösterimi sürecine girdiği program.

(3) CSS TDU: Combat Service Support Training and Development Unit’in açılımı, İngiliz Kara Kuvvetleri bünyesindeki test birliği.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Tayland Ordusu Tata Motors’tan 600 askeri kamyon tedarik edecek

Tayland Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Hindistan merkezli Tata Motors’tan 600 adet aske…