Anasayfa Haberler Genel Haberler Hindistan Güney Afrikalı Denel’in yasağını kaldırdı

Hindistan Güney Afrikalı Denel’in yasağını kaldırdı

0

Hindistan dünyanın en büyük 84. savunma ve havacılık firması Denel’in 13 yıllık yasağını kaldırdı.

Hindistan Savunma Bakanlığı (MoD), yolsuzluk iddiaları üzerinde kara listeye alınmasından 13 yıl sonra Hindistan’da iş yapmaktan men ettiği havacılık ve savunma şirketleri listesinden Güney Afrikalı Denel’i çıkardı. 6 Eylül’de MoD tarafından yapılan açıklamada Merkezi Soruşturma Bürosu’nun (CBI) Güney Afrikalı Denel hakkında herhangi bir olumsuz kanıt bulamadığını ve 16 Temmuz’da imzalanan uzlaşma anlaşması ile birlikte kısıtlamaların kaldırıldığı belirtildi.

Hindistanlı Economic Times’a göre uzlaşma anlaşması kapsamında Denel tahkimden kazanacağı 100 milyon dolarlık tazminattan feragat etmesi karşılığında kara listeden çıkarıldı.

2005 yılında kara listeye alınmıştı

Denel’in 2005 yılında Hindistan ordusuna bin adet anti materyal tüfeği (NTW-20) ve 300 bin mermi satışı için Temmuz 1999 ve Nisan 2005 yılları arasında yaptığı 5 anlaşmayı garanti altına almak amacıyla Man Adaları merkezli şirket olan Vara Associates’e ödeme yaptığı iddia edildi ve yine 2005 yılında kara listeye alındı. Güney Afrika, Man Adası, İsviçre ve Birleşik Krallık’taki soruşturmalarda herhangi bir usulsüzlük tespit edilmedi.

Denel anlaşması düştükten sonra Hindistan’ın Ordu Donatım Fabrikası Tiruchirappalli, NTW-20’ye birçok benzerlik taşıyan yerel olarak geliştirilmiş Vidhwansak anti materyel tüfeğini üretmeye başladı. Vidhwansak 14,5 mm, 12,7 mm ve 20 mm kalibreleri mevcuttur ve yaklaşık 2.000 metre etkili bir menzile sahiptir.

Denel kara listeye alınmadan önce Hindistan’ın 155mm obüs programlarında yüklenici ve alt yüklenici olmak üzere teklif vermeye hazırlanıyordu.

Kaynak: defenceWeb

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türk Silahlı Kuvvetleri Libya’nın güneydeki komşusu Nijer’de üs kuracak

Türkiye Cumhuriyeti imzalanan anlaşma kapsamında Nijer’de askeri üs kuracak Türkiye …