Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Fransız operasyonuna Belçika desteği

Fransız operasyonuna Belçika desteği

0

Belçikalı C-130H nakliye uçağı, Fransa’nın Afrika’daki Barkhane Operasyonu’nu destekleyecek

Belçika Bakanlar Konseyi Cuma günü, Sahel bölgesindeki Fransız Silahlı Kuvvetleri’nin Barkhane Operasyonu’nu desteklemek için geçici olarak Belçika Hava Kuvvetleri’ne ait C-130H askeri nakliye uçağının tahsis edilmesine karar verdi.

Yapılan resmi açıklamaya göre, Barkhane Operasyonu’na sunulacak olan C-130H, Mali’de UN MINUSMA (Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu) bünyesinde şu anda konuşlandırılmış durumda.

Bakanlar Kurulu, “MINUSMA’nın lehine olacak görevler daima önceliklidir. Bu destek misyonunun yürütülmesi sırasında, tüm BM ve Belçika güvenlik ön koşullarına uyulmalıdır. “ şeklinde açıklamada bulundu.

Belçikalı C-130H nakliye uçakları önceleri, Afrika’daki Fransız askeri operasyonlarını düzenli olarak desteklemişti. 2013 yılında, Belçika hükumeti tarafından Operasyon Servisine iki C-130H ve iki Agusta helikopteriyle destek vermeye karar verildi. 2014 yılında bir C-130H, üç ay boyunca Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Operasyon Sangaris’de kullanıldı.

Bir yıl boyunca, Belçika 8 Mayıs’tan beri Bamako’da bir C-130H ve 55 mensubunu görevlendirdi. Her uçuş sırasında özel bir koruma ekibi, hava aracına eşlik etmişti. 15. kanatta, esas olarak operasyon salonlarına (taktik taşıma), kargo ve personel taşımacılığında görev yapan 20. Filo, bu görevde 10 C-130H nakliye uçağını kullanmakta.

Kaynak: AirRecognition

İlgini Çelebilir!

Hindistan Donanması’na ait MiG-29K düştü

Hindistan’a ait hava araçlarındaki kaza sayıları gün geçtikçe artıyor Hint Donanması…