Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Fransız operasyonuna Belçika desteği

Fransız operasyonuna Belçika desteği

0

Belçikalı C-130H nakliye uçağı, Fransa’nın Afrika’daki Barkhane Operasyonu’nu destekleyecek

Belçika Bakanlar Konseyi Cuma günü, Sahel bölgesindeki Fransız Silahlı Kuvvetleri’nin Barkhane Operasyonu’nu desteklemek için geçici olarak Belçika Hava Kuvvetleri’ne ait C-130H askeri nakliye uçağının tahsis edilmesine karar verdi.

Yapılan resmi açıklamaya göre, Barkhane Operasyonu’na sunulacak olan C-130H, Mali’de UN MINUSMA (Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu) bünyesinde şu anda konuşlandırılmış durumda.

Bakanlar Kurulu, “MINUSMA’nın lehine olacak görevler daima önceliklidir. Bu destek misyonunun yürütülmesi sırasında, tüm BM ve Belçika güvenlik ön koşullarına uyulmalıdır. “ şeklinde açıklamada bulundu.

Belçikalı C-130H nakliye uçakları önceleri, Afrika’daki Fransız askeri operasyonlarını düzenli olarak desteklemişti. 2013 yılında, Belçika hükumeti tarafından Operasyon Servisine iki C-130H ve iki Agusta helikopteriyle destek vermeye karar verildi. 2014 yılında bir C-130H, üç ay boyunca Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Operasyon Sangaris’de kullanıldı.

Bir yıl boyunca, Belçika 8 Mayıs’tan beri Bamako’da bir C-130H ve 55 mensubunu görevlendirdi. Her uçuş sırasında özel bir koruma ekibi, hava aracına eşlik etmişti. 15. kanatta, esas olarak operasyon salonlarına (taktik taşıma), kargo ve personel taşımacılığında görev yapan 20. Filo, bu görevde 10 C-130H nakliye uçağını kullanmakta.

Kaynak: AirRecognition

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hindistan 33 adet Rus savaş uçağı alımını onayladı

Hindistan Savunma Bakanlığı 33 adet Rus menşeli savaş uçağı alımını onayladı Hindistan Sav…