Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Hindistan İsrail’den topçu sistemleri alacak

Hindistan İsrail’den topçu sistemleri alacak

0

Son on yıldan bu yana yapılan birkaç ihale ve deneme turları ardından, İsrailli Elbit Systems firması Hindistan Ordusu’nun 155 mm / 52 kalibrelik çekili topçu silahı ihalesini kazandı. 1 milyar Amerikan dolarının üzerinde olan anlaşmanın ayrıntılarını Elbit’in Hintli ortağı Bharat Forge açıkladı.

Indian Defence News’un haberine göre, “Athos 2052 obüsüne yönelik Elbit-Bharat Forge teklifi, Trajan silahını Hintli ortağı Larsen & Toubro ile ortaklaşa sunan Fransız Nexter’den daha düşük bulundu.” açıklamasının Hintli yetkililer tarafından yapıldığı öğrenildi. Elbit-Bharat Forge’nin, ilk altı adetinin 8 Nisan’da devredildiği öğrenilen ve Hint Mühimmat Fabirkası tarafından üretilen Dhanush 155 mm / 42 kalibre topçu silahının fiyatının altına bile indiği söylentiler arasında yer alıyor.

1580 adet çekili topçu silahı için gereklilik olduğu fakat, görülen raporlarda dışarından yapılan alımların 400 adet düşürülme olasılığı bulunduğunu da anlaşıldı. Teknoloji transferi altında Hindistan’da yapılması öngörülen 1180 silahın alımı için Hükmet, bunun yerine Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü DRDO tarafından geliştirilen, Yerli Gelişmiş Topçu Silahı Sistemi’ni de seçebilir. DRDO’nun olası bir üretimi aynı zamanda ortakları olan Bharat-Forge ve Tata Power SED ortaklığında yapması olası seçim durumunda ön planda bulunuyor.

Hindistan’ın Topçu Modernizasyon Planı

Hindistan Ordusu’nun Saha Topçuları Rasyonalizasyon Programı (FARP), 1999 yılında 2027 yılına kadar 155 mm’lik 3.000’den fazla silahla 169 topçu alayını donatması için onay almıştı. Bir topçu alayında genellikle 18 adet silah bulunuyor. Maliyet tahminleri 8 ila 10 milyar Amerikan doları tutarında görünüyor. 1580 çekili, 400 adet kendinden tahrikli, 814 monte ve 145 ultra hafif obüserin satın alınmasını içeren program, yıllar sonra meyve vermeye başlamış gibi görünüyor. 114 Dhanush silahının siparişi de 400’e yükseltilebilir söylentileri de mevcut.

20 yılın ardından sonunda Hindistan’ın Topçu modernizasyon programı yürürlüğe giriyor. 2018’de Hint Ordusu M777A2 ultra hafif obüsleri ve K-9 Vajra’nın kendinden tahrikli silahlarını kullanmaya başladı. Bu silahların ikisi de 155 mm / 52 kalibrelik sınıfta yer alıyor. Hint Ordusu’nda 145 adet M777, 100 adet K-9 Vajra yer alıyor ve ilk altısı teslim edilen Dhanush silahları sonrası bu silahlar için 114 adet sipariş verildiği biliniyor.

İsrail ve Global Savunma Sektörü

İsrail’in Amerika kıtasında ve Asya’da yatırımlar gerçekleştirip bu bölgelerle sıkı bir iletişim halinde olduğu ve ortak üretim faaliyetlerinin sayısını son yıllarda iyice arttırarak bu bölgelerdeki etkinliğini daha da güçlendirdiği görülüyor. Asya’da özellikle Hindistan’la sıkı ilişkileri bulunan İsrail, Orta Doğu ülkeleri arasında da savunma ihracatı bakımından pastadaki en büyük, dünyada ise yedinci en büyük payı almış olarak görülüyor.

 

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Leopard 2A4 modernizasyonuna ne oldu?

Fırat Kalkanı Harekatı’nın başlangıcı dördüncü yıla yaklaşıyor. Türkiye’nin te…