Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Hindistan Ordusu’nun 155 mm obüsleri için tercihi ‘Excalibur’

Hindistan Ordusu’nun 155 mm obüsleri için tercihi ‘Excalibur’

0
M-777-A2

Hindistan Ordusu Topçu Birliklerinin Atış Menzillerini Genişletiyor

Hindistan ordusu üç yıl önce Kasım 2016’da BAE Systems’den satın aldığı 145 adet M-777A2 obüsleri ile uyumlu uzun menzilli topçu mühimmatı Excalibur güdümlü topçu mühimmatını satın almak istiyor. İlk parti obüsler geniş alan testlerinin ardından Kasım 2018’de topçu birliğinde kullanılmaya başlatılmıştı.

Hükumet kaynaklarından ANI tarafından aktarılan sözlerde, “Hint Ordusu, acil alım prosedürleri kapsamında Amerikalılardan Excalibur topçu mühimmatı almayı planlıyor.” ifadeleri kullanıldı.

M982 Excalibur

Excalibur; dost birlikler için yakın destek ihtiyacı durumlarında, hedeflerin konvansiyonel güdümlü topçu ateşi altına alınması için ve olası sivil zayiattan kaçınmak için kullanılabilecek bir GPS ve INS güdümlü mühimmattır. Bu mühimmat, sert bir yüzeye çarptıktan sonra veya bir hedefin (bina, bark gibi) içine girdikten sonra havada patlayacak şekilde programlanabilen çok fonksiyonlu bir tapaya sahiptir.

Hindistan Ordusunun sipariş verdiği M-777A2 obüslerinin tamamının teslim edilmesi 2021’in ortasına kadar süreceği tahmin ediliyor. Bu orana bakıldığında bir ayda M-777A2 obüs sisteminden Hindistan’a beş adet teslim edilmekte.

M982 Excalibur

M982 Excalibur Mühimmatı

M982 Excalibur (daha önce bilinen adıyla ‘XM982’), ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarı (ARL) ve Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Silahlanma Araştırma, Geliştirme ve Mühendislik Merkezi (ARDEC) arasında işbirliğine dayalı bir çaba sonucu geliştirilen 155 mm uzun menzilli hassas güdümlü bir topçu mühimmatıdır. Excalibur, ana yüklenicisi Raytheon Missile Systems ve BAE Systems AB tarafından üretildi.

Lazer-güdümlü kabiliyeti eklenen ve deniz sistemlerinden ateşlenecek şekilde tasarlanan versiyonları 2015 yılında teste başlamıştır. Ekim 2018’den itibaren, deniz ortamında 1.400’den fazla atış yapılmıştır.

Menşei Ülke:  İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri
M982 Excalibur
Üretimi Hakkında
Üretici Firmalar: BAE Systems AB, Raytheon Füze Sistemleri
Birim Maliyeti: 68.000 ABD Doları

Özellikler

Ağırlık: 48 kg (106 lb)

 

M-777-A2
M-777-A2

İlgini Çelebilir!

Kuveyt’in HERCULES talebi onaylandı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile …