Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Hindistan, Çin gerilimi sonrası S-400 teslimatının hızlandırmasını istiyor

Hindistan, Çin gerilimi sonrası S-400 teslimatının hızlandırmasını istiyor

0

25 Haziran 2020’de South China Morning Post web sitesinde yayınlanan habere göre, Hindistan Rusya’dan satın aldığı ve mevcut Çin ve Hindistan arasındaki artan gerilimlerden sonra Rus yapımı S-400 hava savunma füze sisteminin teslim sürecini hızlandırmasını istedi.

Çin ile Hindistan arasında yaşanan gerginlikler gün geçtikçe artarken Çin, J-20 savaş uçakları, Z-20 genel maksat helikopterleri, J-10C ve J-11B savaş uçakları ve Wing Loong II silahlı insansız hava araçları da dahil olmak üzere Hindistan sınırına uçak, helikopter ve savaş uçakları konuşlandırmaya devam ediyor.

Bölgedeki askeri konuşlanmaları uydu görüntüleri üzerinden analiz eden isimler Çin’in ve Hindistan’ın sınır hattındaki birçok askeri yerleşkesinde artan silah sistemlerini gözlemledi.

Rus askeri “uzmanlarına” göre, Rus yapımı S-400 hava savunma füze sistemi Çin Hava Kuvvetleri’nde hizmet veren mevcut uçakları ve helikopterleri tespit edip imha edebilecek kapasiteye sahip.

Rus Haber Ajansı TASS’a göre, Rusya 2021’in son aylarında Hindistan’a ilk S-400 Triumf (NATO kod adı: SA-21 Growler) hava savunma füze sistemini teslim etmeyi planlıyor.

S-400’ün 91N6E Radarı

Hindistan’a Teslim Edilmesi Planlanan S-400’lerin Üretimine Başlandı

Rusya, 2023 yılına kadar Hindistan’a teslim etmeyi planladığı S-400 hava savunma sistemlerinin üretimine başlandığını açıklamıştı.

Projeden sorumlu Misyon Başkan Yardımcısı Roman Babushkin yılın başlangıcında yaptığı açıklamada sistemin ilk partisinin 2020 Ekim ayına kadar teslim edileceğini, kalan partilerin 2023 yılına kadar Hint Hava Kuvvetleri’ne (IAF) teslim edilmesini beklendiğini belirtmişti.

Planlanan teslimatlar COVID-19 pandemisi nedeniyle uygulanan seyahat yasakları ve sıkı kurallar nedeniyle gecikmeye uğramış olabilir.

Hindistan 5 filo S-400 Hava Savunma Füze Sistemi Alıyor

Hindistan, S-400 alımı için Rusya ile ilk imzayı 2016 yılında attı ve Hindistan Savunma Devlet Bakanı Subhaş Bhamre, sistemin, hava savunma bakımından savunmasız alanlara veya noktalara hava savunması sunacağını söyledi.

Hindistan, Eylül 2018’de Rusya’dan 5.43 milyar dolar tahmini maliyetle S-400 hava savunma füze sistemi almaya karar verdi. ABD, Hindistan’ın Rusya ile anlaşmayı iptal etmesini, aksi takdirde yaptırım uygulayacağını söyledi.

Hindistan ile ABD arasındaki genel ilişki hakkında Hint tarafından yapılan açıklamada; bazen ilişkilerin Rusya ve İran nedeniyle karşı karşıya kaldıkları ifade edildi. Ancak Hint-ABD ilişkilerinin yeterince esnek olduğunu da söylediler. Pompeo’nun ziyareti üzerine kaynaklar, Hindistan’ın, S-400 tedariği konusunda ABD’nin ‘teslim edilebilir’ yönden bakmadığını söyledi.

S-400 Hava Savunma Füze Sistemi

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Silah Taşıyıcı Araçlar projesinde teslimatlar devam ediyor

FNSS’in Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesinde teslimatlar sürüyor.  Silah Taşıyıcı…