Anasayfa Haberler Genel Haberler Hindistan’dan 265.2 milyar dolarlık yerli üretim planı

Hindistan’dan 265.2 milyar dolarlık yerli üretim planı

0

Hindistan hükûmeti 265.2 milyar Amerikan dolarlı tutarında ekonomik paketi kapsamında kendi askeri ekipmanlarını üretmeyi kararlaştırdı. Alınacak bu tedbir ile Hindistan silah ithalatını durdurmayı planlıyor.

Her ne kadar Hindistan’ın ithalatı durduracağı ifade edilse de Mısır gibi oldukça dışa bağımlı olan Hindistan, son zamanlarda birçok sistemin satın alımı için sözleşme imzalamıştı.

Hindistan’ın GSYİH’sinin (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) % 10’una eşdeğer olan paket, Hindistan’ın “Aatmanirbhar Bharat Abhiyan” (Bağımsız bir Hindistan için) anlayışı kapsamında kendine olan güveni arttırmaya yönelik mali ve likidite tedbirleri içeriyor.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman cumartesi günü savunma üretimindeki ve yatırımındaki devlet desteği sınırının otomatik güzergâh üzerinden % 49’dan% 74’e yükseltileceğini belirtti.

Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh yaptığı açıklamada, ”Bu karar, ‘Hindistan’da Yap’ yoluyla Hindistan’ın savunma alanındaki üretim kabiliyetinin gerçek potansiyelini açığa çıkaracak ve Hindistan artık oyun kurucu olacak.” dedi.

Hindistan’a ait MiG-29

Reformlar arasında bazı silahların ithalatına ve bazı savunma  fabrikalarının özelleştirmesine de yasak getirilmesi de yer alıyor.

Hindistan Maliye Bakanlığı ithalat için yasaklanacak silahların ve platformların bir listesinin yayınlayacağını da duyurdu. Bakanlık Hindistan’ın bu silahlar ve platformlar için teknoloji geliştirmek zorunda kalacağını açıkladı.

Reformlar arasında ithal yedek parçaların yerlileştirilmesi ve “devasa” savunma ithalat faturasını azaltmak için yerli sermaye alımları için ayrı bütçe sağlanması da yer alıyor.

Hindistan Hükûmeti ayrıca altında 41 ordu fabrikası bulunan Ordnance Factory Board’u (OFB) kurumsallaştırma planını da yinelerken halihazırda devam eden savunma sözleşmelerinin de devam edeceğini aktardı.

Bu çalışmalara 2019 yılında başlayan hükûmet yerel savunma teçhizatlarının satın alınmasına yönelik 33 milyar Hindistan Rupisi (465,91 milyon ABD Doları) değerindeki projeleri onaylamıştı.

Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh başkanlığındaki DAC, Hintli şirketler tarafından tasarlanıp geliştirilecek projeleri onaylamıştı. Onay, hükümetin savunmada ”Hindistan’da Yap” girişiminin desteklenmesi olarak görülüyor.

Hindistan’ın İthalat İstatistikleri

2019 yılı SIPRI raporuna göre Hindistan hala büyük bir silah ithalatçısı olmasına rağmen bir önceki döneme göre ithalat oranında %32 düşüş gözlendi. Böylece küresel silah ithalatında %9.2’lik pay ile ikinci sıraya geriledi.

Hindistan yerel savunma sanayisini geliştirmek için yoğun çaba harcıyor. “Hindistan’da üret” programı ile bu konuda yoğun uğraşlar veren Hindistan hala çok ciddi miktarda silah alımı gerçekleştiriyor. Ancak alım sözleşmelerinin birçoğu ürünlerin Hindistan’da montajlanması veya kısmi teknoloji transferi içeriyor.

Bu durum Hindistan’a satış yapmak isteyen ülkeler arasında en belirleyici unsurlardan biri oluyor. Teknoloji transferi ve montaj konusunda verilen tavizler Hindistan’a sözleşme almak için önemli bir avantaj sağlıyor.

ABD’nin Hindistan’a yönelik silah ihracatı bir önceki döneme göre %51 oranında düştü. İsrail ve Fransa’nın Hindistan’a silah ihracatı ise bir önceki döneme göre sırasıyla %175 ve %715 oranında arttı.

Hindistan’a en çok silah ihraç eden Rusya’nın satışı ise %47 oranında geriledi.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Milli Savunma Bakanı Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Trablus’ta

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Güvenlik, A…