Anasayfa Haberler Genel Haberler Libya’da UMH güçleri Rus PMC Wagner’in patlayıcı atölyesini ele geçirdi

Libya’da UMH güçleri Rus PMC Wagner’in patlayıcı atölyesini ele geçirdi

0

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) güçleri darbeci Hafter kontrolündeki Trablus’un güneyinde önemli ilerlemeler kaydediyor.

22 Mayıs 2020’de Trablus’un güneyinde ve Tarhuna şehrinin batısından başlatılan eş eksenli operasyonla darbeci Hafter güçlerinin 1 yıldan üzere süredir kontrol altına almaya uğraştığı önemli bölgeler UMH güçlerinin kontrolü altına girdi.

22 Mayıs’taki ilerlemeye ek olarak 23 Mayıs’ta devam eden operasyonlarda kritik iki yerleşke daha darbeci Hafter güçlerinden temizlendi.

Bu kapsamda bölgede ilerleme kaydedilirken operasyonların ilerleyişi yavaş sürüyor.

İlerleyişin yavaş sürmesinin en büyük sebebi ise bölgedeki darbeci Halife Hafter’in Libya Ulusal Ordusu’na (LNA) bağlı milisleri ile Rus ChVK Wagner’in bölgede sivil yerleşkelere el yapımı patlayıcı (EYP) ve mayınlı tuzakların temizlenme sürecinin titiz bir şekilde UMH güçlerince yürütülmesidir.

Atölyede Kiril alfabesi ile yazılmış birçok doküman bulunurken, patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler, eğitim dokümanları ve bir Wagner mensubuna ait günlük bulundu. Yine aynı bölgede Wagner keskin nişancıları tarafından kullanılan bir evde de incelemeler yapan UMH güçleri görüntüleri sosyal medyadan paylaştı. Videoda yine Wagner’in bölgede çektiği fotoğraflar ve kullandıkları keskin nişancı mazgalları yer alıyor.

Trablus güneyinde UMH’nin ilerleyişi gözle görülür bir hal aldı. Bölgede iklimden dolayı yoğun sıcaklığın olması ve tuzaklar nedeniyle yavaş ilerleyen operasyonlar başarıyla devam ediyor.

Trablus ekseninde son durum (Kaynak: TSKMap)

Wagner Libya’dan Çekilmek Zorunda Kaldı

Libya’da da faaliyet gösteren Rus askeri şirketi Wagner’e bağlı milisler UMH güçlerinin Trablus güneyinde ilerleyişinin ardından kayıplar vererek bölgeyi hızlıca terk etmeye başladı.

Wagner güçleri yanlarında getirdikleri Pantsir-S1 hava savunma sistemi de dahil olmak üzere büyük bir konvoyla Bani Walid bölgesine çekildi. Çekildikleri anlara dair görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.
Putin Hükûmeti Libya’da Rus askeri şirketi Wagner’in varlık gösterdiğini reddetmişti. Ancak sosyal medyada yayılan görüntüler incelendiğinde görüntülerde yer alan milislerin Rus olduğu açıkça görünüyor.
Dün Trablus ekseninden geri çekilen Rus Wagner unsurları

Antonov An-72 tipi uçağın, Wagner paralı askerlerini tahliye etmek için Bani Walid’e indiği anlar görüntülendi.

Wagner Group’un, Libya’nın doğusundaki darbeci lider Halife Hafter güçlerini desteklemek ve saflarında aktif yer almak için Libya’ya 1.200 milis gönderdiği belirtiliyordu.

ABD Güvenlik Konseyi Libya Yaptırımlar Komitesine gönderilen 57 sayfalık bağımsız yaptırım gözlemcileri raporunda Rus paralı askerlerinin özel keskin nişancı ekipleri de dahil olmak üzere askeri görevlerde aktif şekilde sahada yer aldığı ifade edilmişti.

Libya’da darbeci Hafter ise Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Rusya tarafından açıkça destekleniyor.

Gözlemciler, Wagner Group tarafından Libya’ya yapılan konuşlandırmanın ölçeğini bağımsız kaynaklardan doğrulayamasalar da açık kaynak raporlarına ve sınırlı görüşlere dayanarak, konuşlandırılan maksimum asker sayısının 800- 1.200 arasında değerlendirildiğini söyledi.

Bin Walid Hava Üssü’nde yaralı Wagner mensuplarını nakliye ettiği iddia edilen bir adet Mi-17 tipi helikopter.

Libya Alahrar TV tarafından paylaşılan videoda Bin Walid Hava Üssü’nden nakliye edilen Rus Wagner üyeleri görünüyor. Ayrıca üssün korunması amacıyla Wagner tarafından getirilen 1 adet Pantsir-S1 sistemi yer alıyor. Bu Pantsir-S1 hava savunma sistemini diğerinden ayıran en önemli nokta ise Kamaz-6560 şasisine entegre edilmiş olmasıdır. Bu bizzat Rusya tarafından kullanılan Pantsir-S1’lerdendir ve Wagner’e hibe edilmiştir.

Geri çekilen askerlerin görüntüsünü Twitter üzerinden sizlerle paylaştık. Bu görüntülerde de GAZ Tigr 4×4 zırhlı araçları yer almakta. Pantsir-S1’ler de mevcut.

Özgün Yazılar

Rusya’nın iddialarının aksine Libya’daki varlığına dair inceleme

Rus özel askeri şirketi Wagner’in varlığına ve faaliyet bölgelerine dair inceleme

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Milli Savunma Bakanı Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Trablus’ta

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Güvenlik, A…