Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri HİSAR-A ve HİSAR-O hava savunma sistemlerinde son durum

HİSAR-A ve HİSAR-O hava savunma sistemlerinde son durum

0

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) Projesi kapsamında; Kundağı Motorlu (K/M) Otonom AİHSFS, Çekili AİHSFS ve her iki konfigürasyondan atılabilen alçak irtifa hava savunma füzesi geliştirilmesi planlanarak, ürün ve üretim hattı kalifikasyonu yapılacağı açıklanmıştı.

Yine aynı şekilde hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen HİSAR-O Projesi kapsamında; Batarya Atış Kontrol Merkezi, Orta İrtifa Radarı, Elektro-Optik Sistem ve Füze Fırlatma Sistemleri’nden oluşan OİHSFS Bataryası, Tabur Atış Kontrol Merkezi, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü (Link-16) Orta İrtifa Füzesi geliştirilmesi planlandığı açıklanmıştı.

HİSAR-A ve HİSAR-O Hava Savunma Füze Sistemleri, nokta ve bölge hava savunması kapsamında tehdidin alçak ve orta irtifada tesirsiz hale getirilmesi görevini yerine getirecek.

HİSAR-A ve HİSAR-O Hava Savunma Füze Sistemlerinin Gelişim ve Test Süreci

HİSAR-A Projesi kapsamında; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (KMOAİHSFS) ve Füze Fırlatma Sistemi (FFS) ile bu iki konfigürasyondan atılabilen Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesi geliştirilerek üretilecek ve ürün/üretim hattı kalifikasyonu yapılacak.

HİSAR-O Projesinde Tabur Atış Kontrol Merkezi, Batarya Atış Kontrol Merkezi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Erken İhbar Merkezleri Link-16 Arayüzü, Elektro-Optik Sistem, Füze Fırlatma Sistemi, Füze Taşıma ve Yükleme Sistemi ve Orta İrtifa Füzesi geliştirilerek üretilecek ve ürün/üretim hattı kalifikasyonu yapılacak.

Aynı zamanda HİSAR Projelerinde destek ekipmanı olarak Füze Taşıma Yükleme Sistemi ve Eğitim Dershanesi’nin geliştirildiği açıklandı.

HİSAR-A Projesinde Sistem İşletme Testleri gerçekleştirildiği belirtiliyor. 08 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen HİSAR-A Atışlı Testi, Ateş İdare Cihazı (AİC) ve FFS kullanılarak başarılı bir şekilde icra edildi.

Sistemin maksimum menzil ve irtifa performansı ile daha ötesini test etmek için farklı menzil ve irtifalardan yaklaşan saldırı senaryolarında 2 adet yüksek hızlı hedef uçak kullanıldı.

3 Ekim 2019 tarihinde HİSAR-A KMOAİHSFS üzerinden dik atışlı test başarı ile gerçekleştirildi.

HİSAR-A KMOAİHSFS üzerinden Harp Başlıklı Atışlı Testi ise 12 Ekim 2019 tarihinde icra edildi. Sistemin maksimum menzil ve irtifada etkinliği yüksek hızlı hedef uçağın başarılı bir şekilde imhasıyla test edilerek kanıtlandı.

HİSAR-A Projesi kapsamında Seri Üretim Aşamasına hazır hale gelindiği açıklandı. HİSAR-O Projesinde ise Atışsız Sistem İşletme Testleri tamamlanmış olup, gerçekleştirilecek Atışlı SİTET İşletme Testleri ile kalifikasyon tamamlanacak.

Mayıs 2019 tarihindeki atışlı test kampanyasında FFS üzerinden HİSAR-O Sistem Seviyesi Kapalı Döngü atışlı test faaliyeti icra edildi.

Bahar Kalkanı Harekatı Kapsamında HİSAR Hava Savunma Füze Sisteminin Sahaya İneceği Açıklanmıştı

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir CNN TÜRK’e açıklamalarda bulundu.

Demir, “Yerli hava savunma sistemi HİSAR Bahar Kalkanı Harekatı’nda yerini alacak. HİSAR hava savunma sistemi bir haftaya sahada olacak.” dedi. İsmail Demir açıklamasına şu şekilde devam etmişti,

“Hava savunma katmanlı bir sistem. Korkut sistemimiz devrede, şu anda sahada. O – Korkut – parçacıklı mühimmat atan ve biraz yakın hava savunması yapan. Ama büyük bir müjde olarak şunu söyleyebiliriz. Hisar A ve O sistemlerimiz inşallah sahada olacaklar. Bu operasyon sırasında inşallah bu hava savunma sistemimizin sahaya kurulduğunu önümüzdeki bir hafta içinde sahada görmek de başka bir müjde olacak. Bu da hava savunmamıza başka bir boyut ekleyecek. Onun için bu anlamda çaba gösteren ROKETSAN ve ASELSAN’a teşekkür ediyoruz. Sahada bu ürünlerimiz gücümüze güç katacak.”

İdlib’te gerginlik her ne kadar azalmış görünse de sahada HİSAR’ları sahada görüp görmeyeceğimizi ileriki günlerde belli olacak.

HİSAR-A Envantere Bu Sene Girecek

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Sabah’ın Ankara Temsilciliği’ne konuk oldu. Demir’in Sabah’a verdiği demece göre Hisar-A 2020’nin ilk yarısında gelecek.

Demir,  “Yerli füze sistemi Hisar-A yılın ilk yarısında geliyor, Roketsan’dan sözü aldık. Güneye, Suriye sınırına, göndereceğiz. Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi SİPER de 2023’te hazır olacak. İkisi arasında yumuşak bir geçiş var. Yani roket motorunu biraz daha artırdığınızda yüksek irtifa oluyor. Radar kapasitesi ikisi için de yeterli. Anadolu gemimizi de bu yıl sonunda hizmete almış olacağız.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Taktik & Teknik Özellikler (HİSAR-A Füzesi)

• Sistem Önleme Menzili: 15 km
• Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli
• Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
• Çift Kademeli Roket Motoru
• Hedef Tipleri (Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA), Havadan Karaya Füzeler)

Taktik & Teknik Özellikler (HİSAR-O Füzesi)

• Sistem Önleme Menzili: 25 km
• Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli
• Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
• Çift Kademeli Roket Motoru
• Görüntüleyici Kızıl Ötesi Arayıcı Başlık
• Hedef Tipleri (Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA), Havadan Karaya Füzeler)

Hisar-A/O Hava Savunma Sistemleri ile ilgili olarak:

HİSAR-A’nın arayıcı başlığı atışa hazır

Hisar-A yılın ilk yarısında Suriye sınırına gidecek

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Endonezyalı PT Pindad, Maung 4×4 hafif taktik aracını tanıttı

PT Pindad (Persero) taktik araç segmentindeki (Rantis) son ürününün resmi tanıtımını yaptı…