Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri HMS Queen Elizabeth, İngiltere karasularında F-35B testlerini gerçekleştirecek

HMS Queen Elizabeth, İngiltere karasularında F-35B testlerini gerçekleştirecek

0

İngiltere Kraliyet Donanması uçak gemisi HMS Queen Elizabeth (R08), 24 Ocak’ta HMNB Portsmouth ana limanından ayrılarak F-35B’ler ile uçuş testleri yapacak.

İngiltere’nin F-35B’leri, uçak gemisiyle yapılan operasyonel testler sırasında ilk deniz seferlerini sadece birkaç ay önce gerçekleştirmişti.

Kraliyet Donanması ve Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) Yıldırım Gücü Eğitim filosu, 207 Filosu, RAF Marham’daki üslerinden gündüz ve gece şartlarında, güverteye iniş ve güverteden kalkış gibi denemeler yapacak. Hem Deniz Kuvvetleri hem de Hava Kuvvetleri’nden olmak üzere 6 pilot, uçak gemisi yeterliliklerini bu denemelerde geliştirecek.

HMS Queen Elizabeth’in Komutanı Angus Essenhigh, “HMS Queen Elizabeth’in yeni Komuta Görevlisi olarak denize açılmak benim için büyük bir onur.” dedi. Essenhigh, “Denizde geçireceğimiz bu dönemde ilk kez İngiltere sularında İngiltere F-35 pilotlarını eğitecek ve nitelendirecek.” açıklamasında bulundu.

İngiltere F-35’leri birkaç ay önce Amerika Birleşik Devletleri kıyılarındaki Atlantik Okyanus’unda gerçekleştirilen Westlant 19 konuşlandırması sırasında uçak gemisiyle yapılan operasyonel testler sırasında ilk deniz uçuşlarını gerçekleştirmişti. Westlant 18’in 2018’de konuşlandırılması sırasında, 65.000 tonluk uçak gemisinde sadece ABD’ye ait F-35’ler ile denemeler yapılmıştı.

Bu testler, pilotlara 4,5 dönümlük güverteye çeşitli koşullarda iniş yapma pratiği verecek ve geminin mürettebatını ve HMS Queen Elizabeth ve kız kardeşi olarak belirtilen HMS Prince of Wales’de F-35’lerin operasyonelliğini artırarak uçak gemisiyle uyumunu tam kapasiteye çıkarmayı hedeflemekte.

HMS Queen Elizabeth Uçuş Güverte Memuru, Komutan Richard Turrell şunları ekledi:

“Bu, İngiltere sularındaki HMS Queen Elizabeth’teki İngiliz F-35 pilotlarını, yerdeki teknik ekibi ve uçakları daha fazla entegre etmek ve nitelemek için harika bir fırsat.”

“Ekibim, 2020 ve 2021’de tam taşıyıcı görev kabiliyeti ile konuşlandırılması için denize açılmak ve gemimizle hava birimlerinin ortaklığının geliştirilmesine devam etmekten heyecan duyuyor.”

Kraliyet Donanması’nın F-35B’leri ilk kez HMS Queen Elizabeth’e konuşlandı

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Kılıç Sınıfı Hücumbota X-Bant uydu haberleşme sistemi entegrasyonu

ASELSAN çeşitli platformlar için farklı frekans bantlarında hizmet veren, özgün Uydu Haber…