İHA MİLDAR SAR/GMTI Radarı

0

İHA platformlarında geleneksel olarak elektro-optik algılayıcılar (gündüz ve IR kameralar) öne çıkmaktadır. Ancak bu tip sensörlerin sisli ve bulutlu kötü hava şartlarında iyi performans veremediği bilinmektedir. Radar tabanlı sensörler ise bu tip şartlarda elektro-optik sensörlere göre avantaj sağlamaktadır. İHA’lar üzerinde kullanılan radar sensörleri içerisinde keşif amaçlı SAR sistemleri olabildiği gibi, hareketli yüzey hedeflerinin tespiti ve takibi amaçlı sensörler de bulunmaktadır. Bu tip sensörlerle yerde belirli bir hızda hareket eden araçların tespit ve takibi yapılabilmektedir.

Meteksan Savunma tarafından düşük faydalı yük taşıyabilen İHA’lar için geliştirilen milimetre dalga SAR/GMTI radarı taranan bölgeden aldığı veriyi gerçek zamanlı olarak işleyerek ve yer yüzeyinin radar görüntüsünü çıkarmaktadır. Yüksek çözünürlüklü SAR görüntülerinin üretilmesi yanısıra hareketli hedeflerin tespit ve takibini de gerçekleştirebilen radar taarruzi İHA’larda atış kontrol radarı olarak kullanılabilmektedir.

  • Yüksek çözünürlüklü görüntü üretme
  • Platformlara kolay entegre edilebilirlik
  • Düşük Hacim, düşük ağırlık, düşük güç tüketimi

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Dragoneye Elektro-Optik Sensör Sistemi

ASELSAN tarafından geliştirilen DRAGONEYE  sistemi aşağıdaki birimlerin entegre edildiği b…