Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi (OKİS)

0

Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi (OKİS) Radarı, İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) iniş ve kalkışında kullanılan üç boyutlu tek darbe transponder takip radarıdır. İHA’lar üzerinde yer alan transponder ve antenini içeren OKİS Hava Birimi ile pistte konuşlu tek darbe sorgulama radarından oluşan OKİS Yer Birimi olmak üzere iki ana birimden oluşmaktadır. OKİS Hava Birimi küçük boyut ve ağırlığı ile hemen her segmentte İHA’larda faydalı yük kapasitesine önemli bir etkisi olmadan kullanılabilmektedir.

OKİS Yer Birimi, takip ettiği OKİS Hava Birimi sayesinde İHA’nın üç boyutlu (mesafe, yanca ve yükseliş) bilgilerini iyi bir hassasiyetle İHA Yer Kontrol İstasyonu’na (YKİ) besleyerek İHA’nın emniyetli ve hassas iniş kalkışına imkân sağlamaktadır.

Portatif bir yapıya sahip olma, iki personel tarafından taşınabilme, kısa sürede kurulabilme ve sökülebilme özelliklerine sahiptir. Pist ve arazi ortam koşullarına dayanıklı olan ve uzun süre çalışabilen OKİS Radarı, mevcut pistin her iki yönünden kalkış ve inişe de olanak tanıyabilmektedir.

GPS sinyalinin karıştırmaya karşı korumasız olması sebebiyle, muhasamat zamanı İHA’ların otomatik kalkış ve iniş süreçlerinde güvenli bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır.

Sistem kötü hava koşullarında, gece ve gündüz durumlarında helikopter gibi insanlı hava araçlarının emniyetli iniş kalkış yeteneğini arttırmak amacıyla da kullanılabilir.

  • Kötü hava koşullarında ve GPS sinyalinin karıştırıldığı ortamlarda çalışabilirlik
  • Küçük radar kesit alanına sahip orta irtifa İHA sistemleri için uygunluk
  • Yansıma (ing. Multipath) etkisine karşı korumalı
  • Düşük RF güç gereksinimi
  • Uzun tespit ve takip menzili
  • EH Koruması
  • Platform-bağımsız mimari
  • İki personelle taşınabilir

Üretici: Meteksan Savunma

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Dragoneye Elektro-Optik Sensör Sistemi

ASELSAN tarafından geliştirilen DRAGONEYE  sistemi aşağıdaki birimlerin entegre edildiği b…