Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri İki Avustralyalı şirket, Attack sınıfı denizaltının alt sistemleri için anlaştı

İki Avustralyalı şirket, Attack sınıfı denizaltının alt sistemleri için anlaştı

0

İki Avustralyalı şirket, Attack sınıfı denizaltı programında anahtar rolüne sahip alt sistemlerin tasarımı için alt yüklenici anlaşması imzaladı.

Safran Electronics, Optoelektronik Arama ve Saldırı, Navigasyon Radarı ve Navigasyon Veri Dağıtım sistemlerinin tasarımı için Adelaide merkezli Acacia Systems ve Sydney merkezli Thomas Global Systems’ı alt yüklenici olarak aldı.

Alt sistem sözleşmeleri kapsamında, Acacia Systems prototipleri ve arayüz simülatörleri sunarak Lockheed Martin Avustralya’nın test faaliyetleri yürütmesine ve Adelaide merkezli Savaş Sistemi Mimari Laboratuvarı’nda savaş sisteminin entegre performansını doğrulamasına olanak tanıyacak.

Thomas Global Systems,  fotonik direği, navigasyon radarı ve navigasyon veri dağıtım sistemleri için işleme donanımı tasarımını gerçekleştirecek.

Safran Electronics & Defense Avustralasya CEO’su Alexis de Pelleport, ”Acacia Systems ve Thomas Global Systems ile yapılan alt sözleşmeler, kilit denizaltı teknolojisi tasarımını Avustralya’ya aktif olarak aktarma ve yerel istihdamı destekleme ortak hedefimize ulaşmamızı sağlayacaktır.” dedi.

Avustralya Savunma Sanayii Bakanı Melissa Price, imzalanan sözleşmelerin Safran’ın bu yerel şirketlerin uzmanlığından yararlanmasına izin verdiğini ve Avustralyalı işletmelerin savunma alanındaki kapasitesine önemli katkıyı gösterdiğini belirtti.

Bakan Price, “Bu sözleşmeler, Avustralya sanayisini ve işçilerini Attack sınıfı denizaltısının teslimatına dahil ederken Avustralya’nın sanayi kapasitesini de artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Avustralya ve İthalat Rakamlarına Dair

Avustralya silah ithalatında 2015-2019 döneminde %40 artış gerçekleştirerek küresel silah ithalatındaki payını %4.9’a ulaşarak 4. sıraya yükseldi. Çin’in bölgede güçlenmesinden çekinen Avustralya modern sistemler ile envanterini güçlendiriyor.

Çin’e karşı doğal müttefik olarak ABD’yi benimseyen Avustralya silah ithalatının %68’ini ABD’den yapıyor. Avustralya, ABD dışında gerçekleştirdiği alımlarda ise Avrupa kapısını çalıyor.

Collins Sınıfı Denizaltı

Avustralya Kraliyet Donanması’na Bağlı Denizaltılar

  • HMAS Collins (S73)
  • HMAS Dechaineux (S76)
  • HMAS Farncomb (S74)
  • HMAS Rankin (S78)
  • HMAS Sheean (S77)
  • HMAS Waller (S75)

Collins Sınıfı denizaltılarının özellikleri ve çeşitliliği, özellikle Avustralya Kraliyet Donanması’ndaki savunması ve okyanus gözetimi misyonları için özel olarak tasarlanmıştır. Mümkün olabildiğince sessiz olacak şekilde tasarlanan Collins Sınıf denizaltıları, İsveç Donanması tarafından tasarlanan ve üretilen 5. nesil denizaltıların üzerinden geliştirilmiştir.

Modernizasyon

Avustralya Kraliyet Donanması tarafından kullanılan 6 Collins Sınıfı Denizaltının modernizasyonu için Avustralya Savunma Bakanlığı (MoD) Thales ve Raytheon firmaları ile 2018’de 542 milyon Avustralya Dolarlık bir sözleşme imzalamıştı.

Sözleşmenin imzalandığı iki firmanın denizaltılara ait yeni sonarların geliştirilmesinden sorumlu olacağı biliniyordu.

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Avustralya Donanmasından 75 milyar dolarlık savunma planı

Avustralya Savunma Bakanı Linda Reynolds ve Savunma Sanayi Bakanı Melissa Price, İngiliz M…