Anasayfa Haberler Genel Haberler Irak’ta DAEŞ’e karşı yürütülen operasyon sırasında 2 ABD askeri öldü

Irak’ta DAEŞ’e karşı yürütülen operasyon sırasında 2 ABD askeri öldü

0

Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı (CJTF – OIR) tarafından yapılan açıklamaya göre, 8 Mart’ta Irak’ta DAEŞ’e karşı yürütülen bir operasyon sırasında 2 ABD’li asker öldü.

Açıklamada, askeri personellerin Irak’ın Kuzey merkezindeki dağlık bir bölgede bulunan bir DAEŞ terör örgütü hedefini ortadan kaldırma operasyonu sırasında Irak Güvenlik Kuvvetleri’ne “danışmanlık” yaparken ve Iraklı personellere eşlik ederken DAEŞ tarafından açılan ateş sonucu öldürüldükleri bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın politikasına göre, ölen askeri personellerin yakınlarına bildirilene dek personellerin isimleri saklı tutuluyor.

Bazı raporlara göre ABD’nin şu anda Irak’ta yaklaşık 5.200 askeri personeli bulunuyor.

Koalisyon Askeri Sözcüsü Col. Myles B. Caggins tarafından Pazartesi günü Marine Corps Times’a verdiği demeçte, “8 Mart akşamı ABD liderliğindeki Koalisyon, Irak’ta bulunan Güney Makhoul Dağları’nda 2 ABD’li askeri kurtarmak için bölgeye ek asker gönderdi.” denildi.

Caggins, koalisyon güçlerinin, öldürülen askerlerin dost unsurlar tarafından kurtarılmasının yaklaşık 6 saat sürdüğünü açıkladı.

Pazartesi sabahı erken saatlerinde Irak Medya Güvenlik Hücresi, Irak Terörle Mücadele Kuvvetleri ile DAEŞ’li teröristleri arasında Makhoul dağlarında bulunan tünellerde çatışmaların yaşandığını sosyal medyadan paylaştı.

Koalisyon askeri sözcüsü Caggins, “Misyonun amacı, Makhoul Dağları’ndaki bir mağara kompleksindeki DAEŞ’e ait hedefleri ortadan kaldırmaktı.” dedi ve “Makhoul Dağları, DAEŞ tarafından güvenli bir alan olarak kullanılıyor. Ancak DAEŞ’in saklanabileceği güvenli bir yer yok.” diye sözlerine ekledi.

İçsel Çözümleme Operasyonu 2014’te başladığından bu yana, Savunma Yaralı Analiz Sistemine göre toplam 19 ABD askeri öldü.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Rus Wagner grubu Sirte’ye Pantsir-S1 hava savunma sistemi sevk etti

Rusya, Libya/Sirte’ye yeni Pantsir-S1 hava savunma sistemi sevk etti. 7 Ağustos 2020…