Anasayfa Haberler Genel Haberler Rusya: Suriye’de 2 adet Rejime ait Pantsir-S1 sistemi “hasar gördü”

Rusya: Suriye’de 2 adet Rejime ait Pantsir-S1 sistemi “hasar gördü”

0

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İdlib’de Pantsir’ler var. Libya’da da var. İdlib’de biz 8 Pantsir’i SİHA’larla yok ettik.” açıklamasına yanıt geldi.

Rusya Ordusu’dan yüksek rütbeli bir subaya göre, Suriye/İdlib bölgesinde 8 adet Pantsir-S1 hava savunma sisteminin imha edildiğine dair ifadeler doğru değil.

Rusya’da hükumet ile müşterek çalıştığı bilinen TASS haber ajansının, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Salı günü yapılan açıklamayı aktardığına göre; Türkiye’nin İdlib bölgesinde SİHA’lar ile gerçekleştirdiği saldırılarında 2 adet Suriye Rejimine ait Pantsir-S1 hava savunma füze / silah sistemi hasar gördü. Bakanlık hasar gören sistemlerin yakında tamir edileceğini söyledi.

Bakanlık, “Türkiye’ye ait insansız hava araçlarının (İHA) gerçekleştirdiği saldırıları sonucu 2 adet Suriye Rejimine ait Pantsir-S1 hava savunma füze / silah sistemi hasar gördü.” diyen Rusya Savunma Bakanlığı, onarım çalışmalarının tamamlanmaya yakın olduğunu da sözlerine ekledi.

Rus üst düzey subay, Türkiye’nin SİHA’lar ile 8 adet Suriye Rejimine ait Pantsir-S1 hava savunma sistemini yok ettiği yönündeki açıklamalarının doğru olmadığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, “Türkiye devlet başkanına, 8 adet Suriye Rejimine ait Pantsir-S1 hava savunma füzesi / silah sisteminin yok edildiği iddia edilen İdlib bölgesindeki SİHA’ların kullanımının muharebe yeterliliği ile ilgili raporların gerçek durumla hiçbir ilgisi yok ve abartıdan başka bir şey değil.” açıklamasında bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı’na göre, Pantsir-S1 de dahil olmak üzere Suriye Rejimine ait hava savunma sistemlerinin çoğu Şam yakınlarında konuşlu ve İdlib bölgesinin yakınında sadece 4 adet Pantsir-S1 sistemi Rejim tarafından kullanılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü erken saatlerde, Türkiye’ye ait SİHA’lar tarafından İdlib’de Suriye Rejimine ait 8 adet Pantsir-S1 hava savunma sisteminin imha edildiğini söyledi.

**Editör Notu: Rusya Savunma Bakanlığı tarafından devletin haber ajansı aracılığıyla böyle bir açıklama yapılmasının temelinde vurulan sistemlerin mevcut ve potansiyel ihracatlarına önemli bir darbe vurduğu gerçeği yatmaktadır. İnsansız hava araçlarıyla imha edilen bir hava savunma sistemi ki radarının aktif olduğu da görülmekte; “siyasi” alımlar dışında tercih edilecek sistemler olmaktan çıkıyor. Sahada işlevini yerine getiremeyen yani hava savunma yapamayan sistemler bu örnekte de olduğu gibi siyasi demeçlerle savunulmak durumunda kalıyor. Son yayınlanan görüntülerde Pantsir-S1, TOR ve S-125 Pechora hava savunma sistemlerinin oldukça pasif kaldıkları görülmektedir. Teknik detaylara girmeden Rusya tarafından yapılan bu akıllara ziyan açıklamanın temelindeki sebebi açıklamak istedik.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Bahar kalkanı Harekatı’na yönelik olarak:

TSK tarafından imha edilen Rus yapımı Rejim Pantsir-S1 hava savunma sistemi

TSK tarafından vurulan Rejime ait Su-24 savaş uçağı ve Rejimin hava savunma sistemleri

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TÜBİTAK, şirketleri Türkiye için işbirliği yapmaya çağırıyor

SAHA İstanbul ve TÜBİTAK’ın birlikte gerçekleştirdiği webinar’da TÜBİTAK TEYDEB’in S…