Anasayfa Haberler Genel Haberler İran, ”Khordad 15” adlı ‘yerli’ hava savunma füze sistemini tanıttı

İran, ”Khordad 15” adlı ‘yerli’ hava savunma füze sistemini tanıttı

0

9 Haziran 2019 Pazar günü İran, savaş uçaklarını, insansız hava araçlarını ve seyir füzelerini tespit etmek için faz dizili radar sistemi ile donatılmış ‘Khordad 15’ adlı ‘yerli’ modern hava savunma füze sisteminin hazır olduğunu açıkladı.

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Amir Hatami ve İran Ordusu Khatam ol-Anbiya Hava Savunma Üssü  komutanı Tuğgeneral Alireza Sabahi’nin Tahran’da katıldığı törende yeni geliştirilen hava savunma füze sistemi açıklandı.

Yeni savunma sisteminin özellikleri ve yetenekleri hakkında ayrıntılı bilgi veren General Hatami, 150 km uzaklıktaki savaş uçaklarını veinsansız hava araçları da dahil olmak üzere hedefleri izleyebileceğini ve onları 120km mesafeden önleyebileceğini söyledi. “Ayrıca, 85km mesafedeki alanlarda stealth özelliğe sahip hedefleri izleyebilir ve 45km mesafede onları yok edebilir” diye de ekledi.

Khordad 15 hava savunma füze sistemi

General Hatami, “Hava savunma füze sisteminin eş zamanlı olarak 6 hedefi tespit edebilecek ve takip ederek etkisiz hale getirebilecek” dedi ve sistemin yüksek hareket kabiliyetine sahip olduğunu ve 5 dakikadan daha kısa bir sürede çalışmaya hazır hale gelebileceğini ekledi.

“Sistem, çoklu hedef tespit/takip kabiliyetine sahip (pasif) faz dizili radar sistemi ile donatılmıştır. Ayrı fırlatma rampalarına sahiptir ve Sayyad 3 füzeleri üzerinden geliştirilmiştir.” İranlı askeri yetkililer, bazı durumlarda, ülkenin farklı askeri teçhizat yapımındaki ilerlemelerinin yalnızca ülkeyi olası bir saldırganlığa karşı korumayı hedeflediğini belirtti.

Sayyad-3

Geçtiğimiz ay yapılan açıklamalarda General Sabahi Fard, ”Ülkenin radar ve füze sistemlerinin yüksek gücünün altını çizdi ve olası tehditlere karşı sert bir tepki verdiğini belirtti. Ordunun, kara, hava ve deniz üzerindeki tehditleri sürekli izlediğini söyleyerek entegre bir füze ve radar sistemlerine sahip olduklarını vurguladı, böylece düşman herhangi bir eylemde bulunmak istiyorsa sert bir tepkiyle karşılaşacak. İran Silahlı Kuvvetlerinin, olası tüm zorluklara karşı güçlerini arttırmak için iyi eğitim dahil tüm kapasiteleri kullandığını” söyledi.

Sisteme Dair Bazı Özellikler

  • Keşif Menzili: 150km
  • Takip Aralığı: 120km
  • Angaje Menzili: 75km
  • Gizli Hedeflere Karşı Keşif Menzili : 85km
  • Gizli Hedeflere Karşı Angaje Menzili: 45km

Khordad 15’in Kullandığı Sayyad-3 Yüksek İrtifa Hava Savunma Füzesi

Sayyad-3

Talash sisteminden başlatılan Sayyad-3 füzesi, hava hedeflerini maksimum 150 km hızla yakalayabiliyor. Talash ayrıca, Sayyad-2 füzelerini orta irtifalarda hava hedeflerine karşı ateşleyebilir. İran yapımı Talash sisteminin her biriminde üç araç, füzeleri taşıyan bir mobil araç fırlatıcı ve iki kumanda ve kontrol aracı bulunuyor. En son versiyon olan Talash 3, 200 kilometreden fazla menzile sahip olan Eylül 2014’te tanıtıldı.

Editör Yorumu:

İran savunma endüstrisi hükumet tarafından hem iç hemde dış siyasette rejimi korumak için bir propaganda malzemesi olarak kullanıldığı için İran sistemleri ile ilgili rakamlara çok ihtiyatlı yaklaşmakta fayda var. Devamı: Ayrıca sisteme teknik açıdan bakıldığında verilerde uyuşmazlık mevcut olmakla birlikte fotoğraflardaki radar ile bahsi geçen menzildeki hedefe yönlendirmesi oldukça zor.

Khordad 15’in Tanıtımından Basına Yansıyanlar

 

İlgini Çelebilir!

Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde 14 yeni proje sergilenecek

Savunma Sanayii Başkentte Buluşuyor Savunma sanayinin yeni vitrini Uluslararası Askeri Rad…