Anasayfa Haberler Genel Haberler Türkiye’nin S-400’leri üretim hattından çıktı

Türkiye’nin S-400’leri üretim hattından çıktı

0
S-400 Triumph

Habertürk haberine göre ;

Rusya, S-400’ler için teslim ve uygulama takvimlendirmesini tamamladı. S-400 füze savunma sistemlerinin ikisi, geçtiğimiz salı günü Türk yetkililerin nezaretinde Türkiye’ye özel bir yazılımın yüklenmesi sonrası üretim bandından çıktı. 27-28 Haziran’da 9 kişilik özel bir Rus ekip, ilk uygulamaları yerinde gerçekleştirmek üzere Türkiye’de olacak.

ABD’nin Türkiye’nin Rusya ile anlaşmaya vardığı S-400 füze sistemine ilişkin açıklamaları gelmeye devam ederken, Rusya’dan 27-28 Haziran’da 9 kişilik özel bir Rus ekibin ilk uygulamaları yerinde gerçekleştirmek üzere Türkiye’de olacağı açıklaması yapıldı.

Rus savunma sanayii şirketi Rostec’in başındaki Sergey Çemezov da bir Rus kanalına yaptığı açıklamada, Türk personelin Rusya’da S-400 eğitimi almayı tamamladığını ve teslimatların iki ay içinde yapılmasını umduğunu söyledi.

Öte yandan Rus diplomatik kaynakları, Moskova’nın da sürecin oluşacak baskılar nedeniyle askıya alınma riskine karşı elini çabuk tuttuğunu ve bugüne kadar ağırdan alınan takvimlendirme çalışmalarına son halinin verildiğini belirtiyorlar. 27 Haziran ile 19 Temmuz tarihleri arası Ruslar için oldukça hareketli olacak, deniliyor.

Ruslar S-400 Bataryasının ilkini 15 Temmuz tarihinde kurmuş olmak istiyor. Ancak bu konuda Ankara’dan gelecek cevaba göre hareket edilecek.

Savunma sistemi için yerleşim planı da tamam gözüküyor. Güneydoğu ve Akdeniz sınır hattımızda konuşlandırılacağı belirtiliyor.

Kaynak: Habertürk

İlgini Çelebilir!

Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde 14 yeni proje sergilenecek

Savunma Sanayii Başkentte Buluşuyor Savunma sanayinin yeni vitrini Uluslararası Askeri Rad…