Anasayfa Haberler Genel Haberler İspanya Suudi Arabistan’a lazer güdümlü bomba satışını durdurdu

İspanya Suudi Arabistan’a lazer güdümlü bomba satışını durdurdu

0

İspanya, Suudi Arabistan ile imzaladığı 400 bombalık anlaşmayı iptal etti.

Suudi Arabistan öncülüğünde ki koalisyonun Yemen’de çocukları taşıyan otobüsü vurması sonrası, Suudi Arabistan’a yönelik eleştiriler devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde kurulan uluslararası Yemen heyeti, 28 Ağustos’ta açıkladığı raporunda Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyondan bazı kişilerin savaş suçu işlediğine dair makul gerekçeler olduğunu bildirmişti.

Savaşın başından beri 900 milyon avroluk satış

Bu gelişmelerin ardından İspanya, Ocak 2015’te Suudi Arabistan ile imzaladığı 9,2 milyon avroluk 400 lazer güdümlü bombayı içeren anlaşmayı iptal ettiğini ve paranın geri ödeneceğini duyurdu. İspanya geçtiğimiz Nisan ayında Suudi Arabistan’a 5 savaş gemisi satışını içeren tahmini boyutu 1,8 milyar avro olan anlaşma imzaladı. Yemen savaşının başından itibaren ise Suudi Arabistan, İspanya’dan 900 milyon avroluk silah alımı yaptı. Kısaca İspanya’nın iptal ettiği anlaşma olaya yönelik kamuoyu tepkisinin bir parçası olarak kamuoyunu rahatlatmaya yönelik bir girişim olarak okunabilir.

Türkiye alternatif olabilir

Daha önce Savunma Sanayii çevrelerince Suudi Arabistan’ın Türkiye’nin ürettiği güdümlü bomba kitlerine ilgi duyduğu ve hatta Aselsan’ın Suudi Arabistan’a yüksek sayıda güdümlü bomba satışı teklif ettiği dillendirilmişti. Suudi Arabistan’ın ABD’ye yüksek miktarda güdümlü bomba siparişi olsa da alternatif kaynak olarak  son gelişmelerin ışığında “combat proven” (savaşta/operasyonda kendini kanıtlamış) olmuş Türk Savunma Sanayii ürünü bomba ve güdüm kitlerine yönelme ihtimali artmış oldu.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İletişim Başkanlığı bünyesinde Stratejik İletişim ve Kriz Yönetimi Dairesi Başkanlığı kuruldu

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İletişim Başkanlığı’na “stratejik iletişim ve kriz yöneti…