Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri İsrail Hava Kuvvetleri’ne F-35 teslimatı devam ediyor

İsrail Hava Kuvvetleri’ne F-35 teslimatı devam ediyor

0

İsrail Hava Kuvvetleri yeni teslim aldığı F-35 savaş uçakları ile filosunu genişletmeye devam ediyor.

Scramble Magazine’da yer alan bilgilerde, İsrail Hava Kuvvetleri filosuna katılmak üzere iki adet F-35 tipi savaş uçağının daha teslim edilmek üzere havalandığı belirtilmişti.

İsrail Hava Kuvvetleri’ne teslimatı gerçekleştirlen F-35 savaş uçaklarının kuyruk numaraları 925 ve 926. Bu uçaklar Dallas Forth Worth’dan havalandı ve hafta sonunu Portekiz’in Azor adalarında bulunan ABD üssünün de bulunduğu Lajes Hava Üssü’nde geçirdi ve takiben İsrail’e ulaştı.

Beklenen savaş uçakları İsrail’in Nevantim Hava Üssü’ne ulaştı. 2019 yılı içinde İsrail Hava Kuvvetleri’ne 3 adet daha F-35 teslimatının yapılması bekleniyor.

İsrail’e yapılan F-35 teslimatında dikkat çeken nokta Rusya’nın Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemleri sevkiyatıyla aynı zamana denk gelmesi oldu.

İsrail 50 Adet F-35 Alacak

İsrail ordusu Amerikan Lockheed Martin şirketinden sipariş edilen toplam 50 adet F-35 uçağından en az 14’ünün teslim edildiğini teyit etmiş, geri kalan uçakların da 2024 yılına kadar ikili ve üçlü gruplar halinde teslim alınacağını bildirmişti.

Ayrıca 16-19 Haziran tarihleri arasında tatbikat düzenlemiş ve F-35’lerden bazılarını bu tatbikatta kullanmıştı.

HAARETZ: Türkiye’yeF-35 Yaptırımı İsrail’in Yararına

Öte yandan ABD’nin S-400 alımına karşı yaptırım uygulayacağını duyurmasının ardından Haaretz Gazetesi 12 Haziran’da “Türkiye’ye F-35 yaptırımı İsrail’in çıkarına” başlıklı bri makale yayınlamıştı.

İsrail gazetesi Haaretz, Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılmasının İsrailli şirketlerin yararına olacağını belirtti. Gazete bu durumun, uçakların İsrail’e karşı kullanılması riskini de ortadan kaldıracağını öne sürdü.

Haaretz, F-35 savaş uçaklarının üretim programının ortakları arasında yer alan Türkiye’nin söz konusu projeden çıkarılması hâlinde, bu durumun hem stratejik hem de ekonomik açıdan İsrail’in çıkarına olacağını savundu.

Haaretz’in haberinde, Türkiye ile İsrail arasında yapılan anlaşmada F-35 motorlarının bakımı için Türkiye’de bir bakım merkezi kurulmasının öngörüldüğü hatırlatıldı.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Gökbey helikopterinin palleri yerli malzeme ile üretilecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, yerli imkanlarla geliştirili…