Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Fransa kundağı motorlu havan aracı alacak

Fransa kundağı motorlu havan aracı alacak

0

Army Recognition’un aktardığına göre Fransa Savunma Bakanı Florence Parly bir sonraki Bakanlık Yatırım Komitesi’nde (CMI) VAB zırhlı havan aracında olduğu gibi üstü açılık kapak vasıtası ile havan atışı sisteminin Griffon zırhlı araçlara uygulanması kararını açıklayacak. 54 adet Thales 2R2M havan sisteminin Nexter üretimi Griffon araçlarına entegre edilmesi bekleniyor.

120mm 2R2M havan sistemi 15 tondan ağır zırhlı araçlara monte edilebilen iki personel ile saniyeleri içerisinde atışa hazır hale getirilebilir. Yarı otomatik yükleme sistemi ve geri tepme freni sayesinde çekilen versiyona göre daha hassas bir şekilde dakikada on yapabilir. Daha sonra hızlı bir şekilde konumunu değiştirebilir.

VAB 6×6 kundağı motorlu havan aracı

Thales zaten bu sistemi VAB 6×6 şasisinde Suudi Arabistan İtalya, Malezya ve Umman’a ihraç etti.  Thales 2019 yılının başında 100’üncü 2R2M’yi teslim etti.

Fransız ordusunun Scorpion programı kapsamında toplamda 1800’den fazla Griffon 6×6 zırhlı araç alması planlanıyor. 25 ton ağırlığındaki Griffon maksimum 800 km menzile ve 110 km/sa maksimum hıza sahiptir. Standar konfigürasyonda sürücü ve nişancı haricinde sekiz personel taşıma kapasitesine sahip. 400 hp gücünde motora sahip olan aracın ilk teslimatı bu yıl gerçekleştirildi.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

İtalyan Ordusu Freccia 8×8 ZMA almak için sözleşme imzaladı

İtalyan Ordusu, 30 adet Freccia 8×8 tekerlekli zırhlı muharebe aracı (ZMA) satın almak içi…