Anasayfa Haberler Genel Haberler İsrail savaş uçakları Suriye’de İranlı milisleri ve hava savunma sistemlerini vurdu

İsrail savaş uçakları Suriye’de İranlı milisleri ve hava savunma sistemlerini vurdu

0

İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları Suriye’de bir çok noktayı vurdu

İsrail Hava Kuvvetleri bağlısı savaş uçakları tarafından 3 Ağustos 2020 gece saatlerinden gerçekleştirilen hava harekatında Suriye’de bir çok nokta vuruldu. Suriye’nin başkenti Şam yakınlarında bir çok nokta vurulurken aynı saatlerde Irak sınırındaki İran milislerine ait karargahlarda hedef alındı. İsrail Savunma Bakanlığı 2 Ağustos 2020’de yaptığı açıklamada sınır hattına EYP döşeyen 4 Suriyeli ‘teröristin’ etkisiz hale getirildiğini belirtmişti. Bakanlık tarafından 3 Ağustos 2020’de yapılan açıklamada bahse konu hava harekatlarının önceki gün gerçekleşen EYP saldırısına misilleme olduğu ifade edildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, İsrail Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Suriye Arap Ordusuna ait istihbarat toplama merkez/unsurlarının, hava savunma sistemlerinin ve komuta ve kontrol sistemlerinin hedef alındığı ifade edildi. Suriye-Irak sınır hattında bulunan İranlı milislere ait karargahta aynı saatlerde hedef alındı. Irak sınırındaki Abu Kamal bölgesinde konuşlu olan İran unsurları ‘kimliği belirsiz’ savaş uçaklarınca vuruldu.

İsrail savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarında başkent Şam yakınlarındaki hedefler de vuruldu. Bahse konu hava saldırları iki dalga halinde gerçekleşti. Şam’da konuşlu bulunan İran Devrim Muhafızlarına ait birçok hedefin vurulduğu da rapor ediliyor. Hava saldırısına karşın Dera, Kuneytra, Kisvah’da konuşlu hava savunma sistemleri de aktif hale getirildiği Rejim kaynaklarınca açıklandı. Rejim kaynakları Kuneytra’ya yönelik gerçekleştirilen saldırıda can kaybı olmadığını ancak hasar olduğu bilgisini paylaştı.

Resim
20 Temmuz 2020’de İsrail tarafından Şam’ın güneyinde vurulan hedef / Twitter: @AuroraIntel

İlgili Olarak

İsrail savaş uçaklarına karşı Suriye’den ateşlenen hava savunma füzesi Lübnan’a düştü

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’den Estonya Ordusuna Javelin anti-tank füzesi teslimatı

ABD, ortağı ve NATO müttefiki Estonya’ya yaklaşık 100 Javelin Anti-Tank Güdümlü Füze…