Anasayfa Haberler Genel Haberler İsrail’e ateşlenen roketlere karşı Demir Kubbe hava savunma sistemi devrede

İsrail’e ateşlenen roketlere karşı Demir Kubbe hava savunma sistemi devrede

0

İsrail’e karşı ateşlenen roketleri önlemek üzere Demir Kubbe hava savunma füze sistemleri devrede

İsrail’in güneyi doğru çok sayıda roket ateşlendiği ve buna karşı bölgede konuşlu Demir Kubbe hava savunma füze sistemlerinin önlemek için ateşlendiğini belirtiliyor. İsrail’in güneyinde yer alan Sderot bölgesinden birden fazla patlama meydana geldiği aktarılıyor. İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada Gazze bölgesinden Sderot bölgesine 1 adet roket ateşlendiği ifade edildi. Bölgeden gelen bilgiler ise en az iki adet roket ateşlendiği ve Demir Kubbe hava savunma sistemlerince önleme gerçekleştirildiği yönündedir.

Iron Dome (Demir Kubbe) Hava Savunma Sistemi Hakkında

Iron Dome (Demir Kubbe) hava savunma sistemi, İsrail’li Rafael firması tarafından 2005 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Arrow 2 ve Patriot gibi HSS’lere sahip olan İsrail, Iron Dome HSS’yi, kısa menzilli roket ve top mermilerine karşı verilen mücadelelerde artan zayiatlara cevap olarak geliştirmiştir. 

İsrail, her ne kadar kendi projesi de olsa, finansal olarak ABD’den gelen desteklerle birlikte projeyi nihayete erdirmiştir. Kağıt üstünde İsrail ismi geçse de, projenin gerçekleşmesini sağlayan en önemli taraf ABD’dir.

Iron Dome (Demir Kubbe) HSS

Teknik Özellikleri 

İsrail yapımı bir HSS olan Iron Dome, asgari 4 km, azami  olarak da 70 km etkili menzile sahiptir. Iron Dome, fırlatılan mühimmatların düşeceği yeri ve hızını tespit edebilecek donanımlı radarları sayesinde, gelen tehditleri havadayken imha edebiliyor. Fırlattığı her bir füzenin ağırlığı 90 kg olan Iron Dome HSS’nin bataryası, komuta merkezi, çok modlu tarama radarı ve her biri 20 adet Tamir füzesi taşıyabilen 3 mobil lançerden oluşmaktadır.

Sistem, olumsuz hava koşulları da dahil olmak üzere, gece ve gündüz çalışabilmektedir. Uzmanlara göre büyük bir başarı oranına sahip olan Iron Dome HSS, çok fonksiyonlu bir füze rampasına sahiptir.

İlgili Olarak

İsrail, Lübnan sınırına Demir Kubbe hava savunma sistemi kurdu

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe girecek

ABD’li bir yetkili Trump’ın, İran’ı ABD pazarından mahrum bırakacak, ikincil yaptırım kara…