Anasayfa Haberler Genel Haberler Üst düzey ABD heyeti PKK’nın sözde lider kadrosuyla Kandil’de görüştü

Üst düzey ABD heyeti PKK’nın sözde lider kadrosuyla Kandil’de görüştü

0

Üst düzey bir ABD heyetinin BTÖ PKK’nın sözde lider kadrosuyla Kandil’de görüştüğü iddia edildi

Irak’ta Amerikanın Sesi’nde gazetecilik yapan bir kişinin PKK’lı kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre 2 Ağustos 2020’de ABD’li yetkililer terör örgütü PKK’nın sözde liderleriyle Kandil’de bir araya geldi.

Aktarıldığı üzere ABD’li üst düzey bir heyet bölücü terör örgütü PKK’nın Kandil’de bulunan sözde liderleriyle bir araya geldi. ABD’li heyet bölgeye Ranya’dan savaş uçaklarının eskortluğunda gittiler. ABD’li heyet ile BTÖ PKK’nın sözde liderleri arasında gerçekleştirilen görüşmede ise ABD’li heyet PKK tarafından Suriye’ye müdahale edilmesinin durdurulmasını istedi. BTÖ PKK’nın Suriye’deki oluşuma müdahale etmesinin durdurulması karşılığında ABD’nin Suriye’deki oluşuma destek vereceği aktarıldı.

Yine iddia edildiği üzere ABD’li heyet BTÖ PKK’nın sözde liderlerine Afganistan’da Taliban ile yapılana benzer bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti ile barış yapmaları yönünde teklifte bulundu. Gazeteci, ABD’li heyetin bahse konu ‘barış’ teklifinin; Türkiye Cumhuriyeti ile BTÖ PKK arasından mı yoksa Türkiye Cumhuriyeti ile Suriye’deki yapılanma arasında mı yapılaması yönünde olduğu hususunda emin değil.

ABD’li üst düzey olduğu ifade edilen heyetin BTÖ PKK ile Suriye’deki kolu YPG/PYD/SDG arasındaki organik bağın koparılması yönündeki girişimleri devam ediyor. Bahse konu girişimlerin temelinde ise ABD Senatosu tarafından alınmış bir kararda PKK’nın terör örgütü olarak kabul edilmesi yatmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin dile getirdiği, ABD’nin BTÖ PKK’nın Suriye uzantıları ile iş birliği yaptığı yönündeki, argümanlara karşı terör örgütleri arasındaki organik bağın koparılmasına yönelik ABD tarafında girişimler mevcut.

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe girecek

ABD’li bir yetkili Trump’ın, İran’ı ABD pazarından mahrum bırakacak, ikincil yaptırım kara…