Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri İsrailli IWI yeni saldırı tüfeği Arad’ı duyurdu

İsrailli IWI yeni saldırı tüfeği Arad’ı duyurdu

0

İsrail menşeli IWI firması yeni AR15 tipindeki piyade tüfeği ARAD’ı duyurdu. AR15’deki direk gaz işletmeli sistem yerine kısa darbe gaz piston işletmeli sistem ile çalışan ARAD, AR-15 ile birçok ortak noktaya sahip. Bunlar; alt gövde, dipçik yapısı, mekanizma takımı ve şarjör.

M16A2 tarzı alev gizleyen ve oranlayıcılı gaz blok

Tüfek soğuk dövme çelikten, içi krom kaplamalı ve serbest salınımlı, 11.5 inç ve 1:7 yivset oranlı namluya sahip. Bu yivset oranı ile silah 55-77 grain arası ağırlığa sahip tüm 5.56×45 mühimmatları etkili şekilde kullanabilir. Tüfek, operatöre sağ ve sol kısmında bulunan hem mekanizma bırakma hemde şarjör düşürme mandallarıyla iki el ile de kullanma imkanı sunuyor. Çift kademe ayarına sahip oranlayıcılı gaz blok, normal ve bastırıcı ile kullanıma imkan sağlıyor. Tüfek, kutusunda pikatini veya MLOK aksesuar montaj sistemine sahip el kundağı ve pikatini raylı tek parça üst gövde takımıyla geliyor.

FAB Defence Gl-Core dipçik

ARAD’ın namlusu oldukça kısa sürede değiştirilebiliyor, bu da operatörün farklı durum ve şartlar altındaki farklı ihtiyaçlarına ve farklı kalibre isteklerine hizmet edecek bir tasarım. Tüfek siyah ve çöl rengi olmak üzere iki renkte tasarlanmış. ARAD’ın ilk tanıtımı 11.5 inç namlu uzunluğuna sahip model ile yapılmıştır. Bu da bizlere tüfeğin İsrail Ordusunun oldukça eskiyen CAR15 Karabina ve Komando modellerini değiştirmek maksadı ile yapıldığını göstermektedir.

El el kundağı ray koruyucu kapaklar ile kapatılabiliyor

IWI firmasının internet sitesinde yaptığı açıklama ise şöyle:

“IWI ARAD piyade tüfeği; piyade, özel kuvvetler ve kolluk kuvvetlerinin kullanımı için tasarlandı.

Değiştirilebilir namlu ve kalibre seçeneği ile her türlü muharebe şartına hazır.

ARAD aynı zamanda birçok optik kullanımına imkan veren pikatini raya sahip. Ayrıca el kundağının sağında, solunda ve altında MLOK aksesuar montaj kısımları mevcut. Teleskopik dipçik ile uzunluk ayarı imkanı sunuyor. Kolay değiştirilebilir namlu ve çift el kullanım imkanı operatöre büyük kolaylık sağlıyor.”

Silah Mepro kırmızı nokta nişangah ve dikey tutamaç aksesuarları ile

ARAD Teknik Özellikler:

Kalibre  5.56×45
Yiv set Sağ dönüşlü 6 yiv 1:7 yiv set oranı
Namlu uzunluğu  292 mm
Kapalı dipçik ile uzunluğu  720 mm
Açık dipçik ile uzunluğu  800 mm
Tüfek ağırlığı  2.85 kg
Dakikada atım sayısı  700-1000

 

Kaynak: TFB

Çeviri: Utku Başkurt

Taktik ekipman, hedef sistemleri ve Askeri medikal ürünler üzerine firma sahibi. Askeri ekipman ve hafif silahlar konusunda 9 senelik tecrübeye sahip, hobi atıcısı. Bireysel Askeri Ekipmanlar konusunda araştırır, uygular, deneyimler ve yazar.

İletişim: [email protected]

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TÜMOSAN zırhlı araçlar ve tanklar için yerli motor çalışmalarını sürdürüyor

TÜMOSAN, Türk Savunma Sanayii ürünü zırhlı araçlarda kullanılacak motorlar için çalışıyor.…