Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Macar Gripen’leri Baltık Hava Polisliği misyonunda yeni yetenekler sergiledi

Macar Gripen’leri Baltık Hava Polisliği misyonunda yeni yetenekler sergiledi

0

Macaristan’a ait Gripen savaş uçakları NATO Baltık Hava Polisliği misyonunda yeni yetenekler sergiliyor.

Macar Hava Kuvvetleri (HuAF)’ne ait Saab JAS 39C Gripen savaş uçakları, Litvanya’daki Šiauliai Hava Üssü’ne dört aylık bir görevlendirmenin ardından 2 Eylül’de eve geri döndü ve bu sırada havacılar Litening’in hedefleme podu ve yeni veri bağlantı podunu özellikle değerli buldular.

NATO’nun Baltık Hava Polisliği taahhüdünün bir parçası olarak, dört Gripen, iki AIM-120C5 görüş ötesi füze ve iki AIM9L Sidewinder görüş içi füze ile silahlanmış olarak Estonya, Letonya ve Litvanya’nın hava sahasını korumak için Hızlı Reaksiyon Uyarısı (QRA) görevi aldı.

QRA bekleyen her çift uçaktan biri aynı zamanda Litening III lazer işaretleyici pod ile donatıldı.

Lider ülke olan Macar Hava Kuvvetleri, görevi boyunca tam zamanlı QRA’da kalırken, diğer iki ülke (Litvanya’daki İspanyol EF-18M’leri ve Estonyadaki İngiliz Typhoon’ları)  bir hafta kapalı (soğuk) ve bir hafta açık (sıcak) olmak üzere birlikte çalıştı.

Misyon komutanı Tuğgeneral Csaba Ugrik yoğun bir konuşlandırma olduğunu belirterek 50 Rus askeri uçağına önleme yapıldığını, 43 “scrambles” durumu (acil kalkış/havalanma) ve 400 sorti gerçekleştirildiği açıkladı.

 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Japonya’nın beşinci nesil F-3 savaş uçağı projesinde yeni ana yüklenici

Japonya Savunma Bakanı Taro Kono, Yeni Nesil Avcı Uçağı F-X projesinde yeni Japon ana yükl…