Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri İsveç’ten hava savunma füzesi testi

İsveç’ten hava savunma füzesi testi

0

İsveç ordusu, kısa menzilli hava savunma füzesinin RBS98 Robotsystem 98 platformu üzerinden son yeterlilik atış testini gerçekleştirdi

RBS98 Robotsystem 98, askerleri ve altyapıyı füze, uçak ve helikopter gibi hava tehditlerine karşı korumak için tasarlanmıştır. İsveç, yeni geliştirilen GBAD ailesi IRIS-T SLM / SLS’nin açık sistem tasarımından yararlanan, çeşitli üreticilerin sistem öğelerini (sensörler / radarlar, kumanda ve kontrol sistemleri, iletişim sistemleri) tek bir sistemde birleştiren ve entegre eden ilk ülke oldu.

Sistem, Diehl Defence’in zaten Norveç Hava Kuvvetleri ile hizmette olan IRIS-T havadan havaya füzelerini kullanacak. İsveç Ordusu’nda hizmete sunulan IRIS-T SLS hava savunma sistemine benzer şekilde, IRIS-T füzesi hem hava hem de kara konuşlu platformlardan ateşlenebilecek.

RBS98 Robotsystem 98, İsveçli kara sistemleri şirketi Hagglunds ile işbirliği içinde İngiliz BAE Systems tarafından tasarlanan ve üretilen tamamen zırhlı bir araç olan Bandvagn 410’a (BvS 10) dayanmaktadır. Araç, bir mekanizma ile bağlanan iki paletli üniteden oluşur. Öndeki araç mürettebatı taşımak için kullanılır, arkadaki araç ise dört adet  IRIS-T füzesi ile donatılmaktadır.

RBS98 Robotsystem 98

IRIS-T, NATO ülkelerinde kullanılan AIM-9 havadan havaya füzenin yerini alması amacıyla Almanya önderliğinde Diehl tarafından yürütülen kısa menzilli IR güdümlü füze programıdır. Yerden havaya füze IRIS-T SLM / SLS, IRIS-T’nin kısa ve orta menzilli iki versiyonudur.

IRIS-T SL füzesi, küresel konumlandırma sistemi (GPS) / ataletsel navigasyon sistemi (INS) teknolojisi ile donatılmıştır. Uçuş sırasında hedef verilerini harici radardan füzeye iletmek için bir Radyo Frekansı (RF) veri bağlantısı dahil edilmiştir. Füzeye yüksek hassasiyetli pasif kızılötesi arayıcı da dahil edilmiştir. Füze yaklaşık 20 km irtifadaki hedeflere angaje olabilmektedir.

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

İsrailli Elbit Systems’ten İsveç Ordusuna 1000 adet yazılım tabanlı telsiz

İsrailli Elbit Systems, İsveç’e 1000 adet E-LynX yazılım tabanlı telsiz teslim edece…