Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri İtalya, 40 adetlik Centauro II için sipariş anlaşması imzaladı

İtalya, 40 adetlik Centauro II için sipariş anlaşması imzaladı

0

İtalya Savunma Bakanlığı 28 Mayıs’ta IVECO-OTO Melara konsorsiyumu ile 40 adetlik (opsiyonel olarak 56 adede kadar) Centauro II tekerlekli tank avcısının ikinci partisi için üretim sözleşmesi imzalandığını açıkladı.

Opsiyonel seçenek de dahil olmak üzere, kapsamlı bir on yıllık destek paketi, ilgili ekipman ve uzatılmış garanti de dahil olmak üzere sözleşme; katma değer vergisi hariç 1.159 milyar avro değerinde.

Sipariş için gerekli para İtalya Savunma Bakanlığı, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaklaşa şekilde finanse edilecek.

Araçlar, İtalyan Ordusu’nun yeni dijital Motorize Tugaylarında bulunan Freccia tekerlekli zırhlı muharebe aracıyla müşterek şekilde çalışabilecek “3.0” standardında teslim edilecek.

Aracın kabiliyetine ilişkin bilgiler gizli tutuluyor, ancak Ulusal Silahlanma Direktörü tarafından 28 Mayıs’ta açıklanana göre, araç hareketlilik, koruma, ateş gücü, hız, çok yönlülüğü ile Freccia ZMA ile birlikte çalışabilirlik özelliklerini bir araya getirebilecek bir zırhlı araç. Bu da el yapımı patlayıcılar (EYP) dahil olmak üzere orta ila yüksek tehdit seviyelerine sahip operasyonel alanlarda konuşlandırılan muharebe birimlerinin kullanabileceği bir araç olma özelliğini taşıyor.

Centauro II

İtalya Ordusu Bünyesine Birçok Zırhlı Araç Alınması Planlıyor

İtalyan medyasına göre, 3.0 sürümündeki geliştirmeler temel olarak programlanabilir mühimmat kullanımına izin veren atış kontrol sisteminde yapılan iyileştirmeler, geliştirilmiş gözetim ve nişan sistemleri ve yükseltilmiş bir elektrik sistemi içeriyor.

Şu anda hizmette olan Centauro’nun B1 sürümü, Freccia’nın kabiliyetleri ile uyuşmuyor. Ulusal Silahlanma Direktörü tarafından paylaşılan notta ayırca İtalyan Ordusu’nun gerekliliklerini tamamlayacak olan 100 araçlık bir başka partinin şu an Bakanlık onayını beklediği bilgisi de paylaşıldı.

Orijinal Centauro B1 tank avcısı 1991’den beri İtalyan Ordusu’nda hizmet veriyor; 105 mm’lik bir ana silah sistemi ile donatılmış olan araç, 8 zırhlı motorize birlikte hizmet veriyor.

Centauro 2 sözleşmesi, 27 Aralık 2019’da yine Iveco-OTO Melara konsorsiyumu ile imzalanan ve İtalyan Ordusunun mekanize tugayına yönelik 30 adetlik Freccia 8×8 zırhlı muharebe aracı siparişini takip ediyor.

İtalya, 2032’ye kadar Freccia programına yaklaşık 1,5 milyar euro harcamayı planlıyor. Gelişmiş ve farklı varyanttan 381 adet satın almayı planlandığı belirtiliyor.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

RAFAEL, 32 kilometre menzilli hassas güdümlü füzesi ile Polonya’da iddialı

Rafael Advanced Defense Systems Ltd. Polonya’da Conglomerate PGZ ile ortak üretimi p…