Anasayfa Haberler Genel Haberler Japonya Başbakanı, Ortadoğu’ya asker konuşlandırmayı planlıyor

Japonya Başbakanı, Ortadoğu’ya asker konuşlandırmayı planlıyor

0

Japonya Başbakanı Shinzo Abe yaptığı bir açıklamada, Japon gemilerinin güvenliğini sağlamak için Japon Öz Savunma Kuvvetleri’ne bağlı unsurları Ortadoğu’ya konuşlandırma planlanını tekrarladı.

Pazartesi günü televizyonda düzenlenen bir basın toplantısında Abe, katılan ülkeleri gerginliği hafifletmek ve daha fazla tırmandırmaktan kaçınmaları için diplomatik çaba göstermeye çağırmıştı.

“Ortadoğu’da gerginlikler artıyor ve bu konu hakkında derinden endişeliyim. Taraflar gerginliği tırmandırmaktan kaçınmalı. Tansiyonu düşürmeleri için tüm ülkeleri diplomatik çabalarını ortaya koymaya çağırıyorum,” dedi.

Abe, “Bölgede bilgi toplanmasını güçlendirmek ve Japonya ile ilgili gemilerin güvenli geçişini sağlamak için bu bölgeye Japon Öz Savunma Kuvvetleri’ne bağlı unsurları göndermeyi planlıyoruz,” açıklamasında bulundu.

Japon hükümeti geçen ayın sonlarında, ham petrol ithalatlarının yaklaşık %90’ını oluşturan Orta Doğu’ya bir savaş gemisi ve devriye uçakları göndereceğini açıklamıştı.

Japonya Savunma Bakanlığı’na bağlı bir yetkili, devriye uçaklarının misyonlarına Ocak ayında başlamayı amaçladıklarını, bölgeye bir diğer gönderilecek olan savaş gemisinin ise Şubat ayında misyonları yürütmeye başlayacağını söyledi.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Afrika Komutanlığı: Rusya, Libya’ya savaş uçağı yerleştirdi

ABD Afrika Komutanlığı, Moskova’nın yakın zamanda Libya’ya askeri savaş uçağı …