Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Japonya F-35 için montaj yerine bakım diyor

Japonya F-35 için montaj yerine bakım diyor

0

Jane’in aktardığı bilgiye göre Japonya, F-35 Lightning II uçakları için montaj görevlerini üstlenmek yerine bakım, onarım, revizyon ve yükseltme (MRO&U) hizmetleri sunmaya odaklanmak istiyor. Bilgiyi Japonya Satın Alma, Teknoloji ve Lojistik Ajansı (ATLA) da onayladı.

Japonya Savunma Bakanlığı’na bağlı bir ajans olan ATLA’nın sözcüsü 17 Ocak’ta yaptığı açıklamada, planda iki yerel şirketin faaliyet yürüteceğini söyledi. Mitsubishi Heavy Industries, Aichi’deki (Japonya’da bir il) Nagoya Aerospace Systems Works tesisinde F-35’in uçak gövdesi için bakım, onarım, revizyon ve yükseltme hizmetleri sağlayacak. Diğer şirket olan IHI Corporation’ın Tokyo’daki Mizuho fabrikası, uçakların Pratt & Whitney F135 motoru için bakım, onarım, revizyon ve yükseltme desteği sağlayacak.

ATLA sözcüsü, “Japon endüstrisinin F-35 için bakım ve işletme kabiliyetine sahip olması, Japonya’nın son savaş teknolojilerini takip etmesine olanak sağlayacak ve önemli bir deneyim unsuru olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Japonya’nın 2020’lerin başlarında F-35 bakım, onarım, revizyon ve yükseltme aktivitelerine odaklanması planlanıyor. O zamana kadar Mitsubishi Heavy Industries (MHI), Japonya’nın ilk F-35’lerinin montaj işlemini gerçekleştirecek, montaj görevini üstlenen tesislerini Nagoya’da işletmeye devam edecek.

IHI Corporation, şu anda F135 motoru için parça üretirken; Mitsubishi Electric Corporation (Melco), F-35’in görev sistemi bileşenlerini Northrop Grumman lisansı altında üretmektedir. Japonya’nın bakım, onarım, revizyon ve yükseltme planına göre bu yerel üretim programları, F-35 uçak gövdesi ve motor çalışmalarının sağlanması için pozitif bir etki yaratacak şekilde sona erecek.

ATLA sözcüsü; yerel montaj yerine yerel bakım, onarım, revizyon ve yükseltmeye odaklanma planının, 2014 yılında ABD’nin Kuzey Pasifik bölgesinde Japonya’ya bakım, onarım ve revizyon işlemleri için parça tedariği görevini vermesinin etkili olduğunu söyledi.

Japonya 2020 yılına kadar F-35’lerin montajına devam edecek, 2020’den sonra MRO&U hizmetlerine yönelecek.

Peki Türkiye F-35 konusunda ne yapıyor?

Türkiye, esas olarak F-16 Fighting Falcon uçağında, 25 yıldan fazla bir süredir Lockheed Martin ile ortaklık yaptı. Türkiye, Müşterek Taaruz Uçağı Programı’nın Sistem Geliştirme ve Gösteri aşamasında F-35 Lightning II programına katıldığında, bu ortaklığa devam etti.

Program ortağı olarak Türk sanayi kuruluşları, programın ömrü boyunca küresel F-35 filosuna tedarikçi olma hakkına sahip. Toplamda, F-35’in endüstriyel  manada Türk sanayi kuruluşlarına sağladığı fırsatın boyutunun ise 12 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Türkiye, F-35A Konvansiyonel Kalkış ve İniş Varyantı’ndan 100 adet satın almayı planlamaktadır. Eşsiz teknolojik sistemleri ve benzersiz gizli yetenekleri, F-35’in önümüzdeki yıllarda Türk milli güvenliğinin geleceği olmasını sağlıyor.

Defence Turk; güvenlik güçleri personeline, savunma sanayii kurum ve kuruluşları ile araştırmacılara savunma ve güvenlik alanında bilgi ve haber takibi hizmeti sağlamaya adanmış bir platformdur.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

P-8A Poseidon, Rus savaş gemisini Typhoon savaş uçağı eşliğinde gözetledi

Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait P-8 Poseidon deniz karakol uçağı, K…