KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank

FNSS-PT Pindad tarafından Ortak Geliştirilen KAPLAN MT’nin gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerine sahip tasarım mimarisi, aynı zamanda piyade birlikleri için yakın ateş desteği sağlayan mühimmattan tanksavar mühimmata kadar uzanan geniş bir ateş gücü çeşitliliğinin kullanılmasına imkân tanır.

KAPLAN MT’nin hassas doğrudan ateş kabiliyeti, araca üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile beraber ihtiyaç duyulan vurucu gücü de sağlar. Aracın arkasına yerleştirilmiş güç grubu ise, gelişmiş elektronik kontrollü sistemler ile seferi manevralar sırasında araca hareket özgürlüğü sağlayan çift pinli raylı süspansiyon sistemi ile birleştirilmiştir.

Araca yeterli güç sağlayan yeni nesil motoru, otomatik elektronik kontrollü şanzıman sistemiyle birlikte ve ayarlanabilir koruma sistemine bağlı olarak asgari 20 bg/ton düzeyinde güç-ağırlık oranı sağlar.

Gelişmiş hareket kabiliyetini çift pinli paletleri ve burulma çubukları üzerine kurulu 6 tekerlekli anti-şok süspansiyon sisteminden alan KAPLAN MT, özellikle ana muharebe tanklarının girmekte zorlanacağı dağlık, yüksek engebeli zor arazi koşullarında ve düşük taşıma kabiliyetine sahip köprülerin bulunduğu yollarda dahi, hem araziye uyum hem de üstün sürüş kontrol özelliklerini bünyesinde başarıyla buluşturabilen bir araçtır. Araç geniş bir yükseklik ve nem aralığı dahilinde ve -18°C ila +55°C sıcaklık seviyesi arasında tam kapasite ve sorunsuz bir şekilde çalışır.

Aracın güç grubu ise yüksek kapasite soğutma ünitesi ve yakıt tankları ile donatılmıştır. Aracın soğutma ünitesinin akıllı bir yazılım tarafından soğutulması optimum tork verimi ve yakıt tasarrufu sağlarken, araçta bulunan iki ayrı yakıt deposu asgari 450 kilometrelik operasyon menzili sunar. Yedek güç ünitesi ise batarya sistemini şarj ederek araçtaki kulenin aracın motoru çalışır durumda olmadığı zamanlarda kullanılmasını sağlar. Aracın gelişmiş batarya izleme sistemi de optimum güç yönetimi ve sessiz gözetleme yeteneklerini sunacak şekilde donatılmıştır.

Düşük Ağırlık, Yüksek Ateş Gücü

KAPLAN MT ayrıca yüksek basınçlı 105 mm Cockerill topu entegre edilmiş ve gelişmiş bir otomatik doldurucuya sahip CMI Cockerill® 3105 kulesine sahiptir. Bu kule sayesinde KAPLAN MT, düşük ağırlığına rağmen yüksek vuruş kabiliyetine sahiptir. Bu sistem, geniş bir operasyonel kabiliyet yelpazesi sunacak şekilde tasarlanmıştır.

Aracın iç kısmı, mürettebatın ergonomisi ve taktiksel koşulların yanı sıra sürüş, silahın ateşlenmesi ve mühimmatın yüklenip çıkarılması gibi muharebe sırasında karşılaşılan şartlar dikkatlice göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Sürücü koltuğunun özel tasarımı, kullanıcın yeterli bir görüş alanına sahip olmasını ve kabin içerisindeki tüm ekipmanlara ulaşabilmesini sağlar.

KAPLAN MT; araç komutanına taktiksel farkındalık sağlayan muharebe alanı yönetim sistemi ve lazer ikaz sistemleriyle desteklenen, üstün ateş gücüne sahip ve en son teknolojilerle donatılmış modern bir platformdur. Kendi sınıfında en üst düzeyde mayın ve balistik korumaya sahip olan KAPLAN MT sistemi, muharebe alanındaki tehditlere karşı çok kısa sürede yeterli ateş gücü ile hızlı yanıt verme imkânı tanıyarak, muharebe alanında üstün beka ve hareket kabiliyeti sağlamaktadır.

Teknik Özellikler

Genel Bilgiler

Motor Dizel
Mürettebat Kapasitesi 3 (Sürücü, Nişancı ve Komutan dahil)
Transmisyon Tam Otomatik 7 İleri 1 Geri

Görev Ekipmanları

360 Derece Durumsal Farkındalık
Kablosuz İç Haberleşme Sistemi
Seyrüsefer Sistemi
Harici Güç Ünitesi
İç ve Dış Aydınlatma Sistemi
Muharebe Alanı Yönetim Sistemi (MYS)
Lazer İkaz Sistemi (LİS)

Koruma Sistemleri

Balistik Koruma Gövde + İlave Zırh
Mayın Koruma Karın Altı Mayın Koruma
KBRN Koruma Sistemi
İklimlendirme Sistemi
Otomatik Yangın Bastırma Sistemi
Sis Havanları

Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı  70 km/s
Yol Menzili 450 km
Azami Meyil Tırmanma %60
Azami Yan Meyil %30
Dik Engel Aşma 0.90 m
Hendek Aşma 2.00 m
Dönüş Yarıçapı Pivot
Çalışma Koşulları -320C / +550C

Silah Sistemleri

Ana Silah CMI Cockerill® 3105 (105mm)
İkincil Silah  7,62 mm Eş Eksenli Makinalı Tüfek

Endonezya ordusunun Kaplan MT siparişinin detayları belli oldu

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

FIRTINA NG

“Fotoğraflar Defence Turk tarafından taranmıştır.” FIRTINA NG kundağı motorlu …