Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Endonezya ordusunun Kaplan MT siparişinin detayları belli oldu

Endonezya ordusunun Kaplan MT siparişinin detayları belli oldu

0

Endonezya ordusu için Kaplan MT tedarikine yönelik olarak; 2019 mayıs ayında, IDEF’19 fuarı esnasında imzalanan ortak üretim sözleşmesinin aynı yıl aralık ayında yürürlüğe girmesi ile birlikte FNSS tesislerinde seri üretim çalışmalarına başladı. Sözleşme kapsamında 18 adet KAPLAN MT tankı üretilecek olup, ilk 10 tankın Türkiye’de ve kalan 8 tankın üretimleri ise Endonezya’da gerçekleştirilecek.

FNSS-PT Pindad firmaları tarafından ortak şekilde geliştirilen “Harimau” (KAPLAN MT)’nin Endonezya ordusuna tedariki için imzalanan ilk parti sözleşmesinde maliyet 135 milyon dolar.

Endonezya ordusu için  üretilecek olan 18 adet KAPLAN MT’nin, ilk 10 adeti FNSS tesislerinde Türkiye’de ve geriye kalan 8 tankın üretimleri ise Endonezya’da gerçekleştirilecek. Sözleşmenin süresi 36 ay olarak açıklandı. 18 adetlik tank için sözleşme bedeli 135 milyon dolar olarak açıklandı. Bu kapsamda ilk parti KAPLAN MT siparişinde birim fiyat 7,5 milyon dolara denk geliyor.

Tedarike yönelik yayınlanan infografik

KAPLAN MT Hakkında

Türkiye ve Endonezya bu projeyi 2014 yılında başlattı. FNSS ve PT Pindad firmaları fikri mülkiyet haklarının iki ülkenin mülkiyetinde olacak şekilde anlaştı.

KAPLAN MT hakkında infografik

Endonezya’nın Teslim Almaya Başladığı Pandur II’ler Hakkındaki Detaylara da Yer Verildi

PT Pindad firması tarafından 2017 yılında Excalibur Grubu’nun bir parçası olan Çekoslovak şirketi Excalibur Army firmasından 4 adet Pandur II ZPT alınmıştı. Excalibur Army firması, 2015 yılında Pandur II zırhlı araçlarını GDELS’ten lisans altı üretme lisansını almıştı.

PT Pindad firması tarafından yayınlanan görüntüde, 12 Nisan 2019’da, Endonezya ordusuna teslim edilmesi için ilk olarak 23 adetlik Pandur II 8×8 ZPT’nin üretimi için 82 milyon dolar maliyetle imzalanan sözleşmenin detayları yer alıyor.

Sistemlerin 2020-2022 yılları arasında teslim edilmesi planlanıyor.

Konuyla alakalı haberlerimizi inceleyebilirsiniz.

Endonezya ordusu yeni sistemlerini teslim almaya başladı

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Özel Harekât Kuvvetleri uzun menzilli mühimmat sözleşmesi imzalamayı hedefliyor

ABD Özel Harekât Komutanlığı, geçen hafta yayınlanan bir Federal İş Fırsatları bildirisine…