Anasayfa Haberler Genel Haberler Kerkük’te Amerikan askerlerinin de bulunduğu üsse füze saldırısı

Kerkük’te Amerikan askerlerinin de bulunduğu üsse füze saldırısı

0

Kerkük Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kerkük’ün batısında yer alan K1 Askeri Üssü’nün katyuşa roketleriyle hedef alındığını söyledi.

ABD askerlerinin de bulunduğu üs bölgesine gerçekleşen saldırı sonucu hasar meydana geldiğini belirten Harbiye, olayın ardından güvenlik güçlerinin üssün yakınlarında bir mezarlıkta 10’dan fazla roket atar ele geçirdiğini aktardı. Harbiye, faillerin bulunması için güvenlik güçlerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

K1 Askeri Üssü’ne yapılan saldırı sonrası ABD’ye ait helikopterlerin bölgede uçuş yaptığı bildirildi. Saldırı sonrası failleri aramak için bölgede güvenlik güçlerince yapılan arama tarama çalışmalarında fırlatılmaya hazır olan 14 adet roket bulundu. Kerkük ilinin 15 kilometre kuzeybatısında yer alan üs, ABD askerlerinin yanı sıra Irak yönetimine bağlı federal polis ve terörle mücadele ekiplerine de ev sahipliği yapıyor.

27 Aralık 2019 tarihinde ABD askeri üssüne düzenlenen saldırıda 1 sözleşmeli sivil personel hayatını kaybetmiş, 4 ABD personeli ile 2 Irak güvenlik personeli hafif yaralanmıştı. Irak’taki ABD askeri üslerine saldırılar artarken, saldırıları üstlenen olmadı. ABD ise saldırıların İran yanlısı Şii gruplar tarafından gerçekleştirildiğini iddia ediyor.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Otokar, TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni aldı

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Covid-19 sürecinin en başından itibaren Arifiye’de 55…