Anasayfa Haberler Kuzey Makedonya NATO üyeliğini onayladı

Kuzey Makedonya NATO üyeliğini onayladı

0

 Kuzey Makedonya meclisinde yapılan oylamada ülkenin NATO üyesi olması oybirliğiyle onandı. 

11 Şubat Salı günü, Makedon meclisinde gerçekleşen oylamada 120 sandalyeli parlamentoda bulunan 114 milletvekilinin tümü onay lehine oy kullandı. Kısa bir törenle binanın dışında bir NATO bayrağı çekildi. Oylama planlanandan birkaç hafta önce yapıldı, çünkü mevcut parlamento hafta sonunda, 12 Nisan’da yapılması planlanan bir seçimden önce feshedilecek. İspanya, Kuzey Makedonya’nın üyeliğini henüz onaylamayan tek NATO üyesi; meclisinin mart ayında bir onay oyu vermesi bekleniyor.

Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski milletvekillerine oylama öncesinde yaptığı açıklamada, “Bu ittifaka katılarak sadece uluslararası bir organizasyona katılmıyoruz,” dedi ve “Dünyanın en güçlü askeri-politik ittifakına üyelik bir ayrıcalık, aynı zamanda büyük bir sorumluluktur.” ifadesinde bulundu. Kısa süren tören sırasında parlamento binasının önünde bir NATO bayrağı çekildi.

Bu üyelik, Yunanistan’ın eski Yugoslav Cumhuriyeti’nin resmi adını Makedonya Cumhuriyeti yerine Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini kabul etmesinin ardından muhalefeti bıraktığı için mümkün oldu. Bu harekete olumlu karşılık vermek için Yunanistan, NATO ve AB’ye üyelik konusunda komşusuna karşı veto oyu kullanmaktan vazgeçti.

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hulusi Akar ve İtalyan mevkidaşı Lorenzo Guerini heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’ya ziyaret gerçekleştiren İtalya Savunma Bakanı L…