Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Kınalıada Korveti Denize İndirildi

Kınalıada Korveti Denize İndirildi

0

Milli gemi konseptinde dizayn ve inşa edilen “ADA” Sınıfı korvetlerden KINALIADA’nın denize indirme ve “İ” Sınıfı fırkateyn İSTANBUL’un inşa başlangıç töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun katılımıyla İstanbul Tersanesi Komutanlığında icra edildi.

Oramiral Bülent Bostanoğlu, törende yaptığı konuşmada “Ada sınıfı korvetlerden elde edilmiş olan bilgi ve tecrübe birikimi ile ortaya çıkan milli projeler, Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçları çerçevesinde son teknoloji silah ve sistemlere sahip suüstü ve sualtı platformlarının tümünün milli olarak geliştirilmesinin önünü açmıştır. Bu gelişimin nişanesi olarak İstanbul fırkateyninin bugün inşasına başlayacağız. Türk Savunma Sanayi, 1966 yılında KOÇHİSAR karakol gemisinin inşası ile başladığı sürecin 51’inci yılı olan 2017’de muharip gemi ihraç edebilecek konuma gelmiştir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Ülke güvenliğimiz açısından kritik önemi olan projelerin sayılarını artırarak sürdüreceğiz. Önümüzdeki senelerde sözleşmesi imzalanacak 10 adet projemiz daha var. Tüm bu gelişmeler, ülkemizin bulunduğu bölgede gelişen tehditlere karşı denizcilik alanında geliştirdiğimiz çözümlere verdiğimiz önemin ifadesidir. İnşallah biz uçak gemimizi de yapacağız, bunda da kararlıyız, hiçbir endişe taşımıyorum” dedi.

İstanbul firkateyni ile Kınalıada korvetinin donatım ve test süreçlerinin kazasız, belasız tamamlanması temennisinde bulunarak ve projelerde de emeği geçen ve geçecek olanlara teşekkür ederek konuşmasını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul firkateyninin ilk kaynağını yaparak geminin inşa sürecini başlattı.

ADA sınıfı korvetlerin dördüncü gemisi olan KINALIADA korveti, projenin ilk gemilerinden elde edilen tecrübeler sayesinde, sözleşme tarihine göre yaklaşık 6 ay önce inşası tamamlanarak denize indirildi.

Millî gemi konseptinin devamı olarak İstanbul Tersanesi Komutanlığı Dizayn Proje Ofisi (DPO) tarafından dizayn edilen “İ” Sınıfı fırkateyn İSTANBUL’un ise 2021 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Kılıç Sınıfı Hücumbota X-Bant uydu haberleşme sistemi entegrasyonu

ASELSAN çeşitli platformlar için farklı frekans bantlarında hizmet veren, özgün Uydu Haber…