Anasayfa Haberler Genel Haberler Kore LAH’ın motor denemelerine başladı

Kore LAH’ın motor denemelerine başladı

0

Kore Havacılık ve Uzay Sanayileri (KAI), Güney Kore’deki ulusal basının bildirdiğine göre, Kore Cumhuriyeti Ordusu için geliştirdiği Hafif Saldırı Helikopteri (HSH-LAH)’nin kara tabanlı motor denemelerine başladı.

KAI’nin Sacheon tesisinde testleri yapılan ilk prototip helikopterin resmi, aynı prototipin 18 Aralık 2018’de ilk kez piyasaya sürülmesinden yaklaşık dört ay sonra, 8 Nisan’da şirket tarafından paylaşıldı.

HSH (Hafif Saldırı Helikopteri), Airbus Helicopters H155 (eski adıyla EC155 B1) çift motorlu platformu etrafında geliştirilmiştir. HSH (Hafif Saldırı Helikopteri)’in temel bir özelliği, burnunun altındaki taretli 20 mm Gatling silahıdır. Ayrıca, roket podu taşınılması için eklenen çıkıntı kanatlarının yanı sıra, bir  burna monte edilmiş elektro-optik / kızılötesi (EO / IR) sensörü, gövde ve kuyruğa monte edilmiş füze uyarı sensörleri ve azaltılmış bir IR imzası için yukarı dönük egzozlar bulunuyor.

Kore Cumhuriyeti Ordusu’na 2022/3 yılları için teslim edilmesi beklenen 214 HSH (Hafif Saldırı Helikopteri)’ı içeren programın devam devam ettiği de açıklama dolayısıyla anlaşılmaktadır. 2015 yılında Seul Uluslararası Havacılık ve Savunma Fuarı’nda (ADEX) konuşan Airbus Helicopters yetkilileri, şirketin uluslararası müşterilere 300-400 HSH (Hafif Saldırı Helikopteri) platformu satmayı beklediğini de belirtmişti.

 

Airbus Helicopters – KAI İlişkisi

HSH, aynı zamanda Airbus Helicopters’in Dauphin ailesinin en modern versiyonuna dayanacak. Ortaklık anlaşmasının bir parçası olarak, Airbus Helicopters teknik bilgisini KAI’ye aktardı ve böylece Kore yerli helikopterini geliştirebildi.

H155, Güney Koreli pilotların KAI tarafından geliştiren KUH-1 Surion ikiz motorlu yardımcı helikopterini uçururken kullandıkları dijital dört eksenli otopilotu kullanmaktadır. Surion da geçmişte Airbus Helicopters desteğiyle geliştirilmiştir.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Terör örgütü YPG/PKK’nın işbirlikçisi ANTIFA, ABD’de şiddeti artırıyor

Dünyada birçok ülkede faaliyet gösteren sol görüşlü bir örgüt olan ANTIFA, günümüzde ABD&#…