Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Çin konteynerdan ateşlenebilecek uzun menzilli seyir füzeleri geliştiriyor

Çin konteynerdan ateşlenebilecek uzun menzilli seyir füzeleri geliştiriyor

0

Çin, YJ-18 kodlu seyir füzesinin nakliye gemilerinden ateşlenebilecek bir türevini üretecek. Çin bu sayede elindeki sivil gemi filosunu bir nevi savaş gemisine, ticari limanları ise füze üssüne dönüştürme potansiyeline sahip olacak.

Mevzubahis füze henüz uçuş testlerine tabi tutuluyor. Bu varyant, uluslararası standartlara tabi bütün nakliye gemilerine konuşlandırılabilecek nitelikte tasarlanıyor ve ayarlanıyor. Nitekim, sözü geçen gemiler halihazırda tonlarca ticari yükü küresel dolaşımda tutuyor.

Çin’in YJ-18C’si yine ticari gemilere konuşlandırılabilen Rus üretimi Club-K cruise füzesinin kopyası niteliğinde. İsrail’in de bu tip çabasını görüyoruz: Lora füzesi.

Club-K animasyonu

Çin Halk Kurtuluş Ordusu üzerine uzmanlığı olan Rick Fisher, “Bu hamle Çin’in düşmanlarına karşı asimetrik üstünlük sağlama eğilimine uyan bir yaklaşım.” ifadesini kullandı. ve Çin’in halihazırda Club-K muadili çoklu ateşlemeli “konteynır füzesini” 2016’da bir askeri geçit töreninde sergilediğini kaydetti. Bahse konu ülke Çin olunca, YJ-18C’lerin İran ve Kuzey Kore’ye satılma ihtimali akıllara ilk gelen şeylerden.

Bu gelişmeler Amerikan yetkililerinin de dikkatini çekiyor. Eski Pasifik Filosu İstihbarat şefi Dnz. Yzb. Jim Fanell, bu füzeleri taşıyan gemilerin Çin-ABD ticareti düşünüldüğünde Amerikan kıyı ve limanlarına tehdit arzetmesinin ihtimal dışı olmadığını kaydetti.

İlgini Çelebilir!

Yeni Tip Denizaltı Projesi, Entegre Muhabere Sistemi fabrika kabul testi tamamlandı

Yeni Tip Denizaltı (YTDA )[Reis Sınıfı] Projesi kapsamında, Entegre Muhabere Sistemi fabri…