Anasayfa Haberler Genel Haberler Kore’de gerilim tırmanıyor: Kuzey Kore iki ülke arasındaki iletişim ofisini yok etti

Kore’de gerilim tırmanıyor: Kuzey Kore iki ülke arasındaki iletişim ofisini yok etti

0

4 Haziran’da Kuzey Kore İşçi Partisi Merkez Komite Genel Başkan Yardımcısı Kim Yo-jong: “Sınırın güney tarafında gerçekleşen anti-Pyongyang broşür propagandası sona ermezse Koreler arası askeri anlaşmalar iptal edilebilir” açıklaması yapmıştı.

Ardından Kuzey Kore 9 Haziran’da “Güney Kore ile olan iletişim kanalları 9 Haziran 2020 tarihinden itibaren sonlandırılmıştır” açıklaması yapmış ve son olarak 13 Haziran 2020’de Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo Jong “Seul yönetimine karşı bir sonraki adım askeri hamle olacak.” açıklamasında bulundu.

Son olarak Kore Yarımadası yerel saati ile 14:49’da Kuzey Kore’nin iletişim ofisini patlayıcı ile yok ettiği duyuruldu.

Güney Kore’deki bazı organizasyon yıllardır Kuzey Kore’ye balonlar ile çeşitli propaganda afişleri gönderiyor. Son broşür olayından bugüne ise Kuzey Kore tansiyonu artırıyor.

Güney Kore’den ilk açıklama Birleşme Bakani Kim Yeon-cheol’dan geldi “Keasong Sanayi Bölgesindeki patlama sesi üzerine durum teyit edildi. Kuzey Kore tarafımızı bilgilendirmeliydi.”

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TÜBİTAK, şirketleri Türkiye için işbirliği yapmaya çağırıyor

SAHA İstanbul ve TÜBİTAK’ın birlikte gerçekleştirdiği webinar’da TÜBİTAK TEYDEB’in S…