Anasayfa Haberler Almanya’dan silah ihracatında 8 milyar euroluk yeni rekor

Almanya’dan silah ihracatında 8 milyar euroluk yeni rekor

0

Alman hükümeti 2019 yılında son on yılın en büyük silah ihracatına yeşil ışık yaktı. Satışına izin verilen silahların toplam değeri 8 milyar euroyu geçiyor.

Alman hükümetinin silah ihracatıyla ilgili 17 Haziran 2020 Çarşamba günü bakanlar kurulunda ele alınacak raporunun ayrıntıları kamuoyuna yansıdı. The Pioneer adlı haber portalında yer alan haberde raporub detaylarına yer verildi.

Raporda “2019 yılında Almanya 11 bin 479 tekil başvuruda silah ve cephanelerin sevkiyatı için kesin izin verdi” deniliyor. Rapora göre hükümetin izin verdiği silah, teçhizat ve cephanenin toplam değeri 8 milyar 15 milyon euroyu buluyor. 2018 yılında bu miktar 4 milyar 824 milyon euro olarak kaydedilmişti.

Rapora göre Berlin 2019 yılında yaklaşık 3 milyar euro değerinde paletli ve tekerlekli askeri aracın satışına yeşil ışık yaktı. Ayrıca 1 milyar 120 milyon euro değerinde bomba, torpido ve füze; 636 milyon euro değerinde atış kontrol sistemi; 440 milyon euro değerinde savaş gemisinin satışına izin verildi.

Satış izni verilen silahların 4 milyar 484 milyon euroluk kısmı yani yüzde 56’sı Avrupa Birliği ve NATO ülkelerine ihraç edildi ya da edilecek. Üçüncü ülkelere yapılan ihracatın toplam hacmi ise 3 milyar 531 milyon euroyu buluyor. Silah ihraç edilen bu ülkeler arasında Mısır 801 milyon 800 bin euro, Endonezya ise 201 milyon 800 bin euro ile başı çekiyor.

Egypt receives second submarine from Germany - Egypt Independent
Mısır, Alman Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) firmasına verdiği dört Tip 209/1400mod denizaltısının üçüncüsü olan S43’ü teslim aldı

En fazla silah ihracatı Türkiye’ye

Almanya, Suriye operasyonu nedeniyle silah satışına getirilen kısıtlamaya rağmen 2019 yılında Türkiye’ye silah ihracatında rekor kırdı. Türkiye’ye silah satışları son 14 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Türkiye 2019 yılının ilk sekiz ayında Almanya’dan 250 milyon 400 bin euro değerinde silah ithal etmişti. Söz konusu rakam, henüz sene sonu gelmemiş olmasına rağmen, Türkiye’nin 2005’ten bu yana en fazla ithalatı bu yıl yaptığını gösteriyor.

TSK’ya ait Leopard 2A4 tankı terör hedeflerine atış yapıyor. Fırat Kalkanı Harekatı

Almanya, ambargoya rağmen Libya’daki Hafter’in destekçilerine silah ihracatına devam ediyor

Libya’ya uygulanan ambargoyu desteklemesine rağmen Almanya, Libya’daki savaşa darbeci Hafter’in yanında katılan ülkelere 316 milyon euro değerinde silah ihraç etti.

DPA tarafından yayınlanan bir rapora göre, dört ay önce Libya zirvesine ev sahipliği yapmasından bu yana, Alman hükümeti ülkedeki savaşan tarafları desteklemekle suçlanan ülkelere 316 milyon Euro silah ihracatını onayladı.

Bakanlık, 20 Ocak ve 3 Mayıs tarihleri arasında Almanya’nın sadece Mısır’a yönelik 308,2 milyon euroluk silahı onayladığını söyledi. Bilgiler, Almanya’nın solcu die Linke partisinden gelen bir talebe yanıt olarak sağlandı. Alman hükümetinin ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için 7,7 milyon euroluk silah ihracatını onayladığını bildirdi.

BM tarafından meşru kabul edilen Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) karşında; Rusya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Halife Hafter liderliğindeki darbeci güçleri destekliyor.

Darbeci Halife Haftere bağlı LNA’lı milislerce kullanılan Alman yapımı Heckler & Koch G36 (Kaynak @Ouais Hasairi)

Kaynak: Deutsche Welle 

İlgili Olarak:

Almanya en fazla silah ihracatını Türkiye’ye yaptı

Almanya, ambargoya rağmen Libya’daki Hafter’in destekçilerine silah ihracatına devam ediyor

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerik…