Anasayfa Haberler Genel Haberler Körfez ülkelerinin savunma harcamaları 2019’da rekor seviyeye ulaşacak

Körfez ülkelerinin savunma harcamaları 2019’da rekor seviyeye ulaşacak

0

Körfez ülkelerinin 2019 yılındaki savunma harcamalarının rekor kırarak 100 milyar doları aşması bekleniyor.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri 2018 yılında askeri harcamalarda yüzde 6 büyüme kaydettiler. Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkeler. Bu yıl için gerçekleşen %6 büyümenin gelecek yıllarda yavaşlaması ve %3-4 bandında on yıl boyunca sürmesi bekleniyor.  Bu durum savunma harcamalarının önümüzdeki yıl artışlarla 100 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaşabileceği anlamına geliyor.

Savunma harcamalarındaki artışın temel sebebi bölge ülkelerinin Irak, Suriye Libya ve Yemen’deki çatışmalardan etkilenmeleri ve bizzat çatışmalara katılmaları. Ayrıca Körfez Krizi ile birlikte Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır’ın Katar’a uyguladığı abluka sonrası ülkelerin askeri kapasitelerini güçlendirme ihtiyacı hissetmeleri önemli bir pay kaplıyor.

Bölge ülkeleri offset programları yoluyla yerli askeri teknoloji yeteneklerini geliştirmek istiyor. En önemlisi Suudi Arabistan, ülkenin Vizyon 2030 hedeflerinin bir parçası olarak 2030 yılına kadar savunma harcamalarındaki yerlilik oranını %2’den %50’ye çıkartmayı hedefliyor.

KİK ülkeleri savunma ihtiyaçlarının %95’ini Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinden karşılıyor. Son beş yılda yapılan alımların yarısını ise ABD tek başına karşılıyor. Ancak son dönemde KİK ülkeleri savunma harcamalarında alternatif olarak Rusya, Çin, Türkiye ve Avustralya gibi tedarikçilerle de ilgilenmeye başladı.

Kaynak: Arym Recognition

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

BAE Systems’dan APKWS güdümlü roket testi

BAE Systems, APKWS lazer güdümlü roketlerinin test atışlarını başarıyla tamamladı Kavram k…