Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı C-130J alımına dair detayları paylaştı

Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı C-130J alımına dair detayları paylaştı

0

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile Yeni Zelanda’ya 1,4 milyar dolar tahmini maliyet ile 5 adet C-130J nakliye uçağı ve ilgili teçhizat satışını onaylamıştı.

Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA), bu olası satışı 20 Kasım 2019’da Kongre’ye bildiren gerekli sertifikayı vermişti.

Tahmini maliyeti 1.52 milyar dolar olan sözleşme kapsamında tam görevli bir uçuş simülatörü, uçak mürettebatı ve bakım personeli eğitimi de mevcut.

Yeni Zelanda Savunma Bakanı Ron Mark, ilk Super Hercules’un 2024’te teslim edilmesinin planlandığını ve toplam beş uçağın 2025 yılına kadar faaliyete geçeceğini söyledi.

Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri halihazırda beş adet C-130H işletiyor. Yeni teslim edilecek C-130J’ler ile bu uçakları yavaş yavaş emekliye ayırmayı planlıyor.

Bakan Ron Mark, “Geçen yıl bakanlar kurulu bu uçakları mevcut C-130H filosunun yerine geçmesi için tercih edilen uçak olarak seçti.”  dedi.

Savunma Bakanı Mark, “Uçaklarda yer alan uydu haberleşme sistemi, görüntülerin, videoların ve verilerin gerçek zamanlı olarak aktarılmasına olanak tanıyacak. Ayrıca uçakta yer alan kamera sistemleri, uçağın özellikle insani yardım ve afetlerdeki yardım misyonlarda ihtiyaç duyulacak nakliye görevlerini üstlenecek, aynı zamanda hava gözetim  ve arama ve kurtarma görevlerine de olanak sağlayacak.” dedi.

Yeni Zelanda Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki askeri birliklerine kargo taşımacılığı ve insanı yardımın yanı sıra, C-130J’ler ülkenin Antarktika’daki araştırma üssüne gerekli malzemelerin tedarik edilmesinde de kullanılacak.

Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı, yeni teslim alınacak C-130J varyantının 4.445 km’lik operasyonel menzili (2.400 nm) ile mevcut C-130H’lerden yaklaşık % 33 daha yüksek bir operasyonel menzile sahip olacağını söyledi.

Anlaşmanın Detayları

  • Rolls Royce AE-2100D3 turboprop motor – 20 adet uçakta, 4 adet yedek
  • Atalet Navigasyonlu (INS) Gömülü Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) – 10  adet uçakta, 5 adet yedek
  • Çoklu Bilgi Dağıtım Sistemi (MIDS) / Link-16 Düşük Video Terminali (LVT) – 5 adet uçakta, 3 adet yedek
  • AN/AAQ-24(V)N Büyük Uçak Kızılötesi Karşı Önlem (LAIRCM) sistemi işlemcisi değişimi
  • AN/AAR-47 Füze Uyarı Sistemi – 8 adet
  • AN/APN-241 Low Power Color Radar 8 adet
  • AN/ALR-56M Füze Uyarı Sistemi Alıcısı – 15 adet
  • MX-20HD elektro optik kamera – 6 adet

İlgili İçerikler

Yeni Zelanda’ya 5 adet C-130J nakliye uçağı

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

İsrail Hava Kuvvetlerinin yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi aktif hale getirildi İs…