Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Kuveyt T-90MS alımını geciktirdi

Kuveyt T-90MS alımını geciktirdi

0

Kuveyt Silahlı Kuvvetleri, Rus yapımı T-90MS ana muharebe tanklarının (AMT) devralınmasını geciktirdi. Ancak, anlaşma iptal edilmedi, Kuveyt Ordusu Silahlanma ve Ekipman Kurumu başkanı Anwar el Mazidi, Xinhua haber ajansına verdiği demeçte belirtti.

Mazidi, “Rus (T-90MS) tanklarının alımı iptal edilmedi, ancak ertelendi” dedi. General ayrıca, Rus Silahlı Kuvvetleri ile Kuveyt ordusu arasındaki işbirliğine de övgüde bulundu. Kuveyt’in Uralvagonzavod (Rostec’in bir alt kuruluşu) araştırma ve üretim şirketi tarafından geliştirilen T-90MS AMT’ye ilgi gösterdiği bildiriliyor.

T-90MS

Eski T-80’lerin yerini doldurmak için yapılmıştır. Körfez Savaşı’nda T-72’lerin Amerikan M1A1 tanklarına karşı başarısız olması sonucu geliştirilmeye başlanmıştır. Şu anda Rus ve Hindistan ordusunun kullandığı en modern tank olan T-90’lar, T-72BM tankının yüksek teknoloji ürünleri ile donatılmış halidir.

Yeni T-90MS, ilk defa, Eylül 2011’de Russian Expo silah teşhir sergisi sırasında halka sunuldu. Bu yeni T-90 AMT varyantı savaşta ve savaş alanındaki modern tehditlere karşı operasyonel yeteneklerini artırmak için temel modelin tüm özelliklerine dokunarak T-90’ın tamamen yükseltilmiş bir modelidir.

T-90MS’in ihracat sürümünde, komutanın ve nişancının gece gündüz kullanabileceği stabilize edilmiş görüş sunan yeni bir atış kontrol sistemi bulunuyor. Rus birliklerine teslimat için ilk sözleşme 2018 sonunda imzalandı. Sistemin üreticisi Sozvezdie, sistemin gerçek zamanlı olarak tanklar arasında bilgi alışverişi sağladığını, savaş alanının genel bir resmini sağladığını ve tek bir bilgi ağı oluşturduğunu söyledi.

Rus Ordusu 2019’da 450’den fazla zırhlı araç teslim alacak

İlgini Çelebilir!

Sınırlarımızın yeni gözcüsü: ATEŞ

Türk savunma sanayisinin iki önemli kuruluşu zırhlı mobil sınır güvenlik aracı Ateş için g…