Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri İsrail Panther zırhlı araç almayı planlıyor

İsrail Panther zırhlı araç almayı planlıyor

0

Ynet’e göre İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Panter çok amaçlı zırhlı araç tedarik etme planlarını açıkladı. Basında çıkan haberlere göre IDF, yaşlanan Zeev ve Safaron filosunun yerine yaklaşık 100 yeni zırhlı araç almayı planlıyor.

Panter’in şasisi, Oshkosh Defence’nin FMTV taktik kamyonlarına dayanıyor. Bu yeni araç, ticari bir kamyonun hızını ve manevra kabiliyetini ve zırhlı personel taşıyıcının zırhı gibi düşük yoğunluklu çatışma için gerekli nitelikleri birleştiriyor. Panter, başka bir kullanım senaryosuna (askeri personelin taşınması, komuta, tıbbi tahliye)  hızlı dönüşüm imkanı olan tek bir konfigürasyona sahip olacaktır.

Gövde, 7.62 mm kalibrelik bir otomatik silaha ve büyük kalibreli bir makineli tüfeğe (12,7 mm) karşı 360 derece koruma sağlayan modül zırh plakalarıyla donatılmıştır. Balistik koruma, ilave zırhla daha da arttırılabilir. 12 ton ağırlığındaki araç toplamda 14 personel taşıyabilir.

İsrail Savunma Bakanlığı resmi web sitesinde erken saatlerde Amerikan Şirketi Oshkosh Defence’den 200 milyon dolar karşılığında 200 adet FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles) kamyon satın aldı.

İlgini Çelebilir!

Sınırlarımızın yeni gözcüsü: ATEŞ

Türk savunma sanayisinin iki önemli kuruluşu zırhlı mobil sınır güvenlik aracı Ateş için g…