Anasayfa Haberler Libya’da UMH güçleri Hamza ve Yermuk kamplarını Hafter’den temizleyerek kontrolü sağladı

Libya’da UMH güçleri Hamza ve Yermuk kamplarını Hafter’den temizleyerek kontrolü sağladı

0

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) güçleri darbeci Hafter kontrolündeki Trablus’un güneyinde önemli ilerlemeler kaydediyor.

22 Mayıs 2020’de Trablus’un güneyinde ve Tarhuna şehrinin batısından başlatılan eş eksenli operasyonla darbeci Hafter güçlerinin 1 yıldan üzere süredir kontrol altına almaya uğraştığı önemli bölgeler UMH güçlerinin kontrolü altına girdi.

22 Mayıs’taki ilerlemeye ek olarak 23 Mayıs’ta devam eden operasyonlarda kritik iki yerleşke daha darbeci Hafter güçlerinden temizlendi. Trablus’un güneyindeki Hamza Kampı ve Yermuk Kampı bugün ki operasyonlarda kontrol sağlanan yerleşkelerden öne çıkanlar.

Resim
tskmap.net

21 Mayıs’ta UMH güçleri  Alasaba’da kontrolü sağlamıştı. Alasaba Watya hava üssünün güneyinde yer alan ve Hafter güçlerinin ikmal yollarına yakın bir kasaba olmasıyla önemli.

Dengeleri Değiştiren Hava Üssü: Watya

Libya’da BM nezdinde tanınan ve meşru hükümet olan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçler, darbeci Halife Hafter’e bağlı güçlerin işgalindeki kritik Watya Hava Üssünde kontrolü 18 Mayıs 2020’de tekrar sağlamıştı. Watya hava üssünün güneyinde 18 Mayıstan itibaren ilerleme kaydeden UMH güçleri Alasaba’da kontrolü sağladı.

Watya hava üssünün düştüğü günden bugüne UMH güçleri darbeci Hafter güçlerine karşın sahada önemli ilerlemeler kaydetti. Bu noktada darbeci Hafter güçlerinin imha edilen Rus yapımı hava savunma sistemlerinin yanı sıra bölge halklarının UMH güçlerine destek vermesi önemli etkenler olarak öne çıktı.

Al-Watiya Hava Üssünde Bayraktar TB2 tarafından vurularak imha edilen Pantsir-S1 hava savunma sistemi

Psikolojik olarak yıpranan Hafter unsurları geri çekilmek zorunda kalıyor. Geri çekilirken ise EYP ve anti-personel mayınları ile UMH güçlerine kayıplar verdirmeyi ve operasyonları yavaşlatmayı planlıyorlar.

Resim
EYP yapan Hafter unsuru

Bölgede görece müzakerelerin öncelikli unsur olduğunu söyleyebilir. Watya hava üssüne yönelik operasyon öncesinde de müzakereler yapıldığı ifade ediliyor. Libya Ordusu Batı Harekat Dairesi Komutanı Usame Cuveyli’nin üsteki 2 ana grup ile yaptığı müzakerelerin sonuç verdiği ve grupların çekildiği belirtiliyor. Özellikle 16-17 Mayıs 2020 tarihlerinde yapılan SİHA saldırılarının darbeci Hafter cephesinde güven kaybına yol açtığı ve grupların çekilmesinin temel sebebi olarak ifade ediliyor. 19 Mayıs 2020’de basına yansıyan bilgilerde yine Trablus cephesinde de Hafter unsurlarının bazı bölgelerden çekildiği ifade edildi. Hafter cephesinden yapılan açıklamalarda ise bunun taktik bir çekilme olduğu ifade edildi.

Resim
tskmap.net 

İlgili Olarak:

UMH güçlerine ait Bayraktar TB2 SİHA’lar Sirte’de Hafter’e ait Pantsir-S1 sistemini imha etti

Libya’da UMH güçleri Alasaba’yı darbeci Hafter güçlerinden temizleyerek kontrolü sağladı

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

UMH güçleri eski Trablus Uluslararası Havalimanı’nda kontrolü tekrar sağladı

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulus…