Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Amerikan Donanması lazer silah sistemini insansız hava aracı üzerinde başarıyla test etti

Amerikan Donanması lazer silah sistemini insansız hava aracı üzerinde başarıyla test etti

0

ABD donanmasına bağlı USS Portland, lazer silah sistemi ile gerçekleştirdiği denemede insansız hava aracını etkisiz hale getirdi.

LWSD(Laser Weapon System Demonstrator) MK 2 MOD 0, yüksek enerjili lazer silah sisteminin denizde kendini kanıtlaması için geliştirilen bir sistemdir. Pasifik filosunda yapılan bu test, Birleşik Devletler donanmasının sistem düzeyinde bir lazer silah sistemin ilk kez kullanımı ile mümkün oldu.

USS Portland’ın komutanı Yüzbaşı Karrey Sanders, “İHA’lara ve küçük gemilere karşı denizde ileri testler yaparak, Katı Hal Lazer Silah Sistemi potansiyel tehditlere karşı yetenekleri hakkında değerli bilgiler elde edeceğiz” dedi.

ABD donanması, 1960’lardan beri yönlendirilmiş enerji silahlar geliştiriyor. Yönlendirilmiş enerji silahları kimyasal enerjiyi veya elektrik enerjisini yayılan enerjiye dönüştürebilen ve bir hedefe odaklayabilen elektromanyetik sistemler olarak tanımlanmaktadır.

Donanma gemileri, İHA’lar, silahlı küçük tekneler ve düşman istihbarat, gözetleme ve keşif sistemleri de dahil olmak üzere  artan sayıda tehditle karşı karşıya kalmaktadırlar. Donanmanın LWSD gibi yönlendirilmiş enerji silahları geliştirmesi, anında müdahale avantajı ve uygun maliyetli çözümler sağlamaktadır.

Sanders, “Katıhal Lazer Silah Sistemi, USS Portland’ın Deniz Kuvvetleri için test edip işlettiği eşsiz bir kapasitedir ve gelecekteki silah sistemlerinin yolunu açmaktadır. Bu yeni gelişmiş yetenekle, Deniz Kuvvetleri için denizdeki savaşı yeniden tanımlıyoruz” dedi.

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD ordusu “Skyborg”insansız hava aracının ilk prototipleri teslim alacak

Birleşik Devletler ordu yetkilisine göre ABD Hava Kuvvetleri, Skyborg drone prototiplerini…