Anasayfa Haberler Libya’da UMH hükümeti ile Halife Hafter ateşkes görüşmelerine başlama kararı aldı

Libya’da UMH hükümeti ile Halife Hafter ateşkes görüşmelerine başlama kararı aldı

0

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu tarafından yapılan açıklamada meşru hükümet Libya hükümeti ile darbeci Halife Hafter’in, ateşkes görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiklerini duyuruldu.

Türkiye’nin Rusya nezdinde ateşkes girişimlerine darbeci Hafter kayıtsız kalmıştı. Sırasıyla başkent Trablus’un batı sahilinin tamamen UMH güçlerinin kontrolüne geçmesi ve sonrasında Watya Hava Üssünün de UMH güçlerinin kontrolü altına girmesi sonrası Halife Hafter’e ateşkes yönünde baskılar olmuştu. Darbeci general Hafter’in sözcüsü Mismari, uluslararası toplumun çağrıları üzerine 29 Nisan 2020 tarihinde tek taraflı ateşkes ilan ettiklerini duyurmuştu. Ancak ile sözde kalan bir ateşkes olmuş yine başkent Trablus’a yönelik saldırılarına devam etmişti.  Avrupa Birliği ülkeleri de Libya’da istikrarın yeniden tesisine yönelik olarak ateşkes çağrılarını yineliyordu. 

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu iki tarafın diyaloğa geri dönmesinin, mümkün olan en kısa sürede güvenli ve onurlu bir yaşama dönmeye hevesli Libyalıların büyük çoğunluğunun arzusuna ve çağrılarına bir yanıt olduğunu gösteriyor şeklinde duyuruldu. Yapılan açıklamada tarafların önceki iki turda tamamlanamayan ateşkes anlaşmasını tamamlamalarını sağlamak için müzakerelerde temsilcilerini tam olarak yetkilendirme vurgusu yapıldı.

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu tarafından yapılan açıklama;

Halife Hafter Kimdir?

Devrik lider Kaddafi’nin kurmay kadrosunda yer alan Halife Hafter takvimler 1980’leri gösterdiğinde Çad ile çatışmaya giren Libya güçlerinin başındaki isimdi. Fransa destekli Çad güçlerine yenilmesinin ardından esir alındı. Serbest bırakıldığında ise Kaddâfî tarafından hain ilan edildi. Bu süreçten sonra ABD’ye giderek Virginia’da ikamet eden Hafter uzun yıllar uyandırılmayı bekleyen bir canavar gibi bekledi. Libya’daki Arap Baharı kaosundan faydalanan Hafter daha sonra ülkesine geri dönmüştü. Mayıs 2014’te ‘’Onur Operasyonu’’nu başlatan Hafter, Libya’nın meşru hükümeti Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı savaş ilan ederek ülkenin tamamını kontrol altına alma niyetini belirtti.  General Halife Hafter’in Ortadoğu’da Türkiye karşıtı koalisyondan çeşitli destekler aldığı da artık biliniyor.

İlgili Olarak:

UMH güçlerine ait Bayraktar TB2 SİHA’lar yeniden darbeci Hafter unsurlarını hedef almaya başladı

Libya’da darbeci Hafter’in sözcüsü ‘ateşkes’ ilan ettiklerini duyurdu

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hulusi Akar ve İtalyan mevkidaşı Lorenzo Guerini heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’ya ziyaret gerçekleştiren İtalya Savunma Bakanı L…