Anasayfa Haberler Libya’ya Hafter için savaşmaya gitmeye çalışan 122 paralı asker Sudan’da tutuklandı

Libya’ya Hafter için savaşmaya gitmeye çalışan 122 paralı asker Sudan’da tutuklandı

0

BM tarafından tanınan, Libya’nın meşru hükümeti Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine karşı darbeci Hafter saflarında savaşmak için hazırlık yapan 122 Sudanlı tutuklandı

Sudan Hızlı Destek Güçleri Sözcüsü Jamal Jumaa, ortak bir güvenlik gücünün,  Libya’da paralı asker olarak çalışmaya çalışan sekizi çocuk 122 kişinin tutuklandığını açıkladı. 28 Haziran 2020’de açıklama yapan sözcü Jumaa, tutuklamanın Yüksek Güvenlik Komitesinin Libya’da paralı asker olarak çalışmak üzere faaliyet yürüten çok sayıda Sudan vatandaşının işe alındığının belgelenmesi sonrası gerçekleştiğini söyledi. Ayrıca, paralı askerlerin saflarına katılanların teşvikinin önemli ölçüde finansal bir nitelik taşıdığını da sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz aylarda Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan Hızlı Destek Güçleri Komutanı Muhammed Hamdan Dagola, nam- ı diğer General Hemetti’ den, Darbeci Hafter güçlerini desteklemek üzere Libya askeri güç göndermesini talep etmişti. BAE‘nin desteğini alan General Hemetti, darbeci Hafter’i düştüğü zor durumdan kurtarmak için, Kuzey Afrika bölgesine iki adet askeri birliği yollamayı kabul etti. BAE’nin bu yardım karşılığında, Generla Hemetti’ ye ciddi finansal yardımda bulunduğu ifade edildi.

Libya‘daki çatışmalarda, binlerce Sudan vatandaşı da ön saflarda yer alıyor ve bu zamana kadar pek çok Sudanlı hayatını kaybetti. Bu paralı askerler, sosyal medyada paylaştıkları, Sirte ve Güney Libya yöresinde çekildiği bildirilen fotoğraf ve kliplerde, bu mücadeleye katılma nedenlerini; “Libya’yı özgürleştirmek” olarak nitelendiriyorlar.

Sudan hükümeti ise, Libya’da devam eden çatışmalarda, hiçbir Sudan gücünün yer almadığını iddia ediyor.

Libya’nın Paralı Asker Bilançosu

Sudanlı çocuk Milisler

Sudan’ da yayın yapan Daboga Radyosu, 2019 temmuzunda yaptığı bir yayında; General Hemetti’ nin, Darbeci Hafter’in petrol bölgesindeki petrol işleme tesislerini koruyan güçlerine destek olmak ve bu birliklerin Tripoli’ ye yapılacak saldırıya odaklanmasına olanak sağlamak için 4000 askerden oluşan bir askeri gücü, Libya’ ya yolladığını bildirmişti.

Aynı tarihlerde, El Cezire Ajansı, yayınladığı belgelerde; Sudan hükümetinin, General Hemetti’nin  yolladığı yüzlerce askerin Libya’ya sevki için hava sahası sahasını açtığını göstermişti.

İngiliz The Guardian Gazetesi’nin Aralık 2019’da yaptığı bir haberine göre ise, Sudan’dan yeni bir paralı asker dalgasının Libya’ya geldiği ve bu durumun, taraflar arasındaki çatışmayı daha da alevlendireceği ifade edilmişti. Haberde, Libya’daki Sudanlı milis güçlerin komutanlarının son aylarda yüzlerce kişinin savaşmak üzere ülkeye geldiğini söyledikleri aktarıldı. Libya’nın güneyinde konuşlanan söz konusu güçlerin komutanlarından birinin “Pek çok genç geliyor, bu kadar büyük sayıda milisi kabul edebilecek kapasitemiz yok. Halihazırda Libya’da en az 3 bin Sudanlı milis var.” dediği kaydedilmişti.

Birleşmiş Milletler Sudan Gözlem Komitesi, bu yıl başlarında yayınladığı raporunda; Darfur savaşçılarının, darbeci Hafter güçlerinin yanında savaşarak elde ettiği finansal kazancı, askeri açıdan  güçlenmek amacıyla kullandığını belirtti.

UMH güçleri tarafından geçtiğimiz günlerde başlatılan Tarhuna’yı geri alma operasyonu esnasında esir düşen darbeci Hafter milisleri; önemli bir çoğunluğunun Sudanlı milis olduğu ifade ediliyor

Paravan Şirket ‘Black Shield’

Bu gelimeler ışığında; BAE‘nin, Libya ve Sudan’ın iç işlerine karışması, Sudan vatandaşlarının Libya’ daki savaşa paralı askerler olarak katılması sürecini ciddi şekilde arttırdığını söylemek mümkündür.

Black Shield adlı BAE şirketi, pek çok Sudan vatandaşına BAE ‘ deki hastaneler ve alışveriş merkezlerinde güvenlik görevlisi olarak istihdam edilme vaadinde bulunup anlaşma yapmıştır ancak bu insanların akıbeti; Libya iç savaşında yer almak şeklinde sonuçlanmıştır.

Esir düşen Hafter milislerinden Sudanlı olanlarına ait bir bere

Güney Tripoli’deki çatışmalar sürdükçe özellikle de Akdeniz’e kıyısı olan 7 önemli şehir yedi saat gibi bir zaman zarfında düştükten sonraki süreçte, darbeci Hafter güçlerinin verdiği ağır kayıplar artarak devam etmektedir.

Birleşmiş Milletler’in tanıdığı Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı birlikler, darbeci Hafter’in elinde tuttuğu son iki savunma hattının bulunduğu Batı Libya’ daki Tarhuna şehri ve Watiya Hava Üssü’ ne doğru ilerleyişe geçtiler.

Bu iki stratejik noktanın da düşmesinden sonra, çatışmaların Sirte ve Jufra Hava Üssü civarında yoğunlaşması beklenmektedir.

Sudanlı milisler

İlgili Olarak:

BAE’nin isteği üzerine Sudanlı General Hametti darbeci Hafter’i desteklemek için Libya’ya birlik yolluyor

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

İsrail Hava Kuvvetlerinin yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi aktif hale getirildi İs…