Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Lockheed Martin koronavirüs nedeniyle Japonya’daki F-35 tesisinde çalışmayı durdurdu

Lockheed Martin koronavirüs nedeniyle Japonya’daki F-35 tesisinde çalışmayı durdurdu

0

Pentagon’dan bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre Lockheed Martin firması, Japonya’nın Nagoya kentinde bulunan son montaj ve kontrol (FACO) tesisindeki F-35A Lightning II’lerin üretimini durdurdu.

ABD Edinme ve Sürdürme Savunma Sekreteri Ellen Lord, “Bir haftalık bir süre için kapatmaya karar verdiklerine inanıyorum.” dedi. Lord sözlerine, “Şu anda, F-35’lerin teslimatlarını etkiliyor gibi görünmüyor.” diye devam etti.

Japonya’nın F-35A savaş uçaklarının Nagoya yakınlarındaki Komaki Minami FACO tesisinde, Lockheed Martin ile imzalanan sözleşme kapsamında Japonya’daki Mitsubishi Heavy Industries (MHI) firması tarafından, montaj işlemi gerçekleştiriliyor.

Japonya, F-X projesine rekabetçi teklif sürecini takiben Aralık 2011’de F-35A varyantını, Japonya Hava Öz Savunma Gücü (JASDF) için gelecek nesil savaş uçağı olarak seçti.

Japonya ilk başta 42 adet F-35A sipariş etti. Aralık 2018’de Japonya Savunma Bakanlığı, F-35’lerin tedarikini 42’den 147’ye çıkarma kararını açıkladı. Sipariş kapsamında alınacak uçakların 105 adet F-35A ve 42 adet F-35B olarak belirlendiği sonradan ortaya çıktı.

F-35 LIGHTNING II

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

HENSOLDT, Alman Tornado uçaklarının dost-düşman tanıma(IFF) sistemlerini modernize ediyor

Tüm NATO üyelerinin IFF sistemlerinin “Mod 5” standardına modernizasyonunun bi…