Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Avustralya M113AS4 zırhlı personel taşıyıcılarını otonom hale getiriyor

Avustralya M113AS4 zırhlı personel taşıyıcılarını otonom hale getiriyor

0

Avustralya M113AS4 Zırhlı Personel Taşıyıcılarının (ZPT) otonom hale getirilmesi için sözleşme imzaladı

Avustralya Savunma Endüstrisi Bakanı Melissa Price tarafından yapılan açıklama göre Avustralya M113AS4 Zırhlı Personel Taşıyıcılarının (ZPT) otonom hale getirilmesi için BAE Systems Firması ile 7,7 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzalandı.

Sözleşme M113AS4 ZPT’lerin Opsiyonel Mürettebatlı Muharebe Aracına (Optionally Crewed Combat Vehicle-OCCV) çevrilmesi ve 20 araçlık bir OCCV filosunun 2 yıllık deneme süreci boyunca desteklenmesini içeriyor. Söz konusu çevirme işlemi Avustralya’nın güneyindeki Victoria bölgesinde yerleşik Savunma Bakanlığı’nın Müşterek Lojistik Birimi’nde BAE Systems tarafından gerçekleştirilecek.

Avustralya Savunma Bakanı Senatör Linda Reynolds robotik ve otonom sistemlerdeki gelişimin Avustralya’nın gelecekteki insani yardım, afet yardım ve muharebe operasyonlarında önemli bir rolü olacağını belirtti.

Avustralya Ordusu Mekanize Piyade Birlikleri tarafından kullanılan M113AS4 standart ZPT

Otonom M113AS4 ZPT

2019 Kasım ayında Avustralya Ordusu 2 adet otonom M113AS4 zırhlı aracını sergilemişti. Bu araçların gelecekte robotların savaş alanlarındaki etkisinin incelenmesi adına kullanılacağı açıklanmıştı. Canberra bölgesindeki Majura Eğitim Sahası’nda özel olarak modifiye edilmiş 2 adet M113AS4 paletli zırhlı araç savaş alanı simülasyonunda kendisine verilen görevleri icra etmişti. Söz konusu faaliyeti Avustralya Genelkurmay Başkanı da izledi. 

BAE Systems tarafından modifiye edilmiş bu iki araç manuel kontrol, teleoperasyon (uzaktan kumanda) kontrolü, otonom navigasyon ile yol alma gibi önemli kapasiteleri bünyesinde barındırıyor.

M113AS4 standart Zırhlı Personel Taşıyıcıları Avustralya Ordusu Mekanize Piyade Birlikleri tarafından kullanılıyor. Söz konusu araç yerine yakın bir dönem içerisinde Boxer 8×8 zırhlı araçlarının kullanımına başlanılacağı açıklanmıştı. Avustralya Savunma Bakanlığı, 211 adet Boxer 8×8 Muharebe Keşif Aracının (CRV) teslimi ve teknik destek için Rheinmetall Defence Australia şirketiyle sözleşme imzalamıştı.

M113 sınıfı ZPT

M113AS4 ZPT’ler, M113AS1 ve M113AS3 araçlarının Avustralya tarafından modifiye edilmiş modeliydi. Söz konusu araçlar dünyaca meşhur hafif paletli sınıfı bir ZPT olan ABD yapımı M113A1 üzerine geliştirilmişti. M113 ZPT’lerin modifikasyon işlemi de yine BAE Systems tarafından gerçekleştirilmişti.

ABD Ordusuna ait bir M113 ZPT 2015 yılında Almanya’da gerçekleştirilen Allied Spirit tatbikatında görev icra ederken – Foto: Spc. Tyler Kingsbury

İlgili olarak

Güney Koreli Hanwha, Avustralya’ya Redback prototiplerini gönderiyor

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Rus Ordusu paletli Pantsir-S1 hava savunma sistemleri tedarik edecek

Rus Kara Kuvvetleri, paletli Pantsir-S1 hava savunma sistemleri tedarik edecek Rus Kara Ku…